Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.261.2022.1.RST
Opodatkowanie sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Kancelaria Komornika Sądowego w (…) prowadzi egzekucję z nieruchomości o numerze KW (...) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…). Wydział V Ksiąg Wieczystych stanowi o nieruchomości w postaci działki o numerze 1 (nr identyfikacyjny działki (…)), działka ta jest oznaczona w księdze wieczystej jako BA - tereny przemysłowe, obszar całej nieruchomości to 0,1480 ha. Dział l-Sp tj., spis praw związanych z własnością wskazanej księgi wieczystej stanowi o prawie użytkowania wieczystego na okres 2089.12.05 - grunt oddany w użytkowanie wieczyste i budynek stanowiący odrębną własność. Właścicielem majątku jest A.
Wobec właściciela majątku tj. wobec A następujący stan faktyczny:
‒ w Pana ocenie, udokumentowane działania komornika sądowego, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9 -10a - w tym zakresie dłużnik został wezwany przez komornika kilka razy, do złożenia oświadczenia dotyczącego ewentualnego spełnienia warunków zwolnienia od podatku VAT dostawy nieruchomości określonej w księdze wieczystej nr KW (...) - jednak oświadczenia takiego nie złożył; dłużnik złożył na ręce komornika oświadczenie z dnia 8 grudnia 2021 r. o następującej treści dotyczącej badanej nieruchomości „pierwsze zasiedlenie nieruchomości przez Spółkę A nastąpiło w sierpniu 2016 r., kiedy to Spółka A zakupiła od B na podstawie Aktu Notarialnego Repertorium A nr (…) z dnia (…) 2016 r., prawo wieczystego użytkowania dla którego prowadzona jest księga wieczysta numer (...) wraz z usytuowanymi na niej budynkami i urządzeniami objętymi tą księgą; wszystkie obiekty i urządzenia znajdujące się na tej nieruchomości zostały zbudowane od podstaw w ciągu ostatnich lat na podstawie uzyskanego przez B pozwolenia na zbudowanie (…), oddanie do użytkowania pierwszego etapu nastąpiło we wrześniu 2018 r.”; w ocenie biegłego ze złożonego oświadczenia nie wynika konkretnie, czy w stosunku planowanej dostawy badanej nieruchomości, spełnione zostały warunki zwolnienia z podatku VAT;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right