Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.341.2022.2.MK
Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej - zakup miejsca postojowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2022 r. (wpływ 13 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym w kategoriach 05R (ruchowe), 10N (neurologiczne) i 11I (inne, immunologiczne, metaboliczne). W 2021 r. zakupił Pan mieszkanie z rynku pierwotnego. W budynku mieszkalnym znajdowało się miejsce parkingowe, którego szerokość i usytuowanie uniemożliwia wykorzystanie go przez osobę niepełnosprawną. Zgłosił Pan ten fakt deweloperowi, który wyposażył budynek mieszkalny w dodatkowe miejsce oznaczone dla osoby niepełnosprawnej o odpowiedniej szerokości, bez sąsiadujących ścian. Miejsce zostało oznaczone symbolem niepełnosprawności. Za wyposażenie budynku w takie miejsce parkingowe przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, umożliwiające wykorzystanie go przez osobę niepełnosprawną, deweloper naliczył opłatę 25 000 zł. Wyposażenie budynku mieszkalnego w tak przygotowane miejsce parkingowe umożliwia Panu prawidłowe funkcjonowanie związane z parkowaniem, wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że data wydania orzeczenia to 1 kwietnia 2019 r., organ wydający to Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, …, ważne do dnia 31 marca 2023 r.
Orzeczenie wydano ze względu na nieuleczalną chorobę … . Choroba … to schorzenie kości o jednoznacznie nieustalonej przyczynie, w przebiegu której dochodzi do zaburzeń procesów tworzenia się i wchłaniania kości, co prowadzi do chaosu w budowie tkanki kostnej: niektóre kości są słabe i łamliwe, inne – przerośnięte i nadmiernie pogrubiałe. Spowodowała znaczne uszkodzenia kręgosłupa we wszystkich odcinkach. Jest Pan osobą o ograniczonych sprawnościach ruchowych, ze względu na chorobę całego układu kostnego, dodatkowo sprawność znacznie pogarszają problemy neurochirurgiczne (lek na tę chorobę działa neurotoksycznie powodując rwy kulszowe, parastezje, drętwienia kończyn). Opisany przez odkrywcę chorobyobraz schorzenia jako bardzo bolesnego, prowadzącego do deformacji i kalectwa. Bywa ono wykrywane przypadkowo, przy okazji podwyższonej aktywności fosfatazy zasadowej w surowicy lub nieprawidłowości w obrazie radiologicznym kości. Najczęściej objęte zmianami są kości miednicy, kość udowa, kości kręgosłupa (najczęściej odcinka lędźwiowego).Objawy choroby …: w przebiegu choroby …dochodzić może do powikłań neurologicznych: zaburzeń widzenia, bólu głowy, utraty słuchu. Zajęcie kości kręgosłupa może wywoływać urazy rdzenia kręgosłupa, rwę kulszową oraz stenozę kanału kręgowego. Jeśli schorzenie zajmuje kości kończyny dolnej, powikłaniem mogą być zmiany zwyrodnieniowe stawów, głównie stawu biodrowego. Podlega Pan stałej rehabilitacji – prywatna, dodatkowo stała opieka neurochirurga, nefrologa, częste badania i rezonans.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right