Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.245.2022.1.ICZ

Dokumentowanie udzielonego rabatu oraz prawo do zmniejszenia wartości netto sprzedaży i podatku VAT należnego na podstawie noty uznaniowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy dokumentowania udzielonego rabatu oraz prawa do zmniejszenia wartości netto sprzedaży i podatku VAT należnego na podstawie noty uznaniowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu ...2022 firma S. PL sp.z o.o. wystawiła notę uznaniową firmie V. Budowlany -w oparciu o porozumienie handlowe z dnia ...2020 r.

Firma V. współpracuje z G. W oparciu o umowę partnerską V prowadzi market budowlany pod marką "X", będącą znakiem towarowym G.

Firma V realizuje zakupy od firmy S. PL poprzez G. V składa zamówienia bezpośrednio u dostawcy (tj. firma S PL), który działa w oparciu o umowę handlową z G ., będącą jednocześnie pośrednikiem w transakcji.

W ramach tej umowy pomiędzy podmiotami G., V i S. PL, wynegocjowane zostały rabaty za zakupione towary, rozliczane w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych.

W celu zintensyfikowania sprzedaży towarów firmy S. PL, V. ma możliwość negocjacji indywidualnych rabatów z dostawcą (tutaj S. PL), bez udziału podmiotu pośredniego (tutaj G.). Udzielenie rabatu uwarunkowane będzie osiągnięciem przez spółkę V określonego w porozumieniu handlowym poziomu zakupu towarów w danym okresie rozliczeniowym. Tego typu bonus ma charakter rabatu pośredniego.

W związku z tym, iż S. PL nie wystawia faktury dokumentującej dostawę ostatecznemu odbiorcy (tutaj V), lecz pośrednikowi (tutaj G.), nie jest możliwe wystawienie również faktury korygującej obrazującej wynegocjowany dodatkowy rabat, a zgodnie z obowiązującymi przepisami o VAT należy zaewidencjonować transakcje z uwzględnieniem rabatów. Taki rabat pośredni dokumentuje nota uznaniowa zawierająca wartość netto i Vat rabatu na podstawie zestawienia sprzedaży wg zamówień firmy V. za okres rozliczeniowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00