Porada
Czy zadośćuczynienie za szkody spowodowane mobbingiem może korzystać ze zwolnienia z PIT
PROBLEM
Do prowadzonego przez mnie biura rachunkowego zgłosił się klient - osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Rozwiązał umowę o pracę z powodu stosowania mobbingu. Przyczyną rozwiązania stosunku pracy były zachowania polegające na uporczywym, długotrwałym nękaniu i zastraszaniu mojego klienta oraz próbie wyeliminowania go z zespołu. Długotrwałość napięcia wywołała u niego kłopoty ze zdrowiem - nerwicę i depresję. W dniu złożenia wypowiedzenia została powołana komisja do wyjaśnienia zarzutów dotyczących mobbingu. W toku prac komisja przesłuchała klienta, przełożonych i osoby, które były świadkami zaistniałych sytuacji. Komisja na podstawie zebranych dowodów potwierdziła stosowanie mobbingu. Kierownik został zdegradowany, z wpisem do akt o zakazie kierowania zespołem, natomiast zastępca kierownika zwolniony. Klient podpisał z pracodawcą ugodę pozasądową. Pracodawca ma wypłacić klientowi zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę. Czy takie zadośćuczynienie jest zwolnione z PIT?
RADA
Zadośćuczynienie za stosowania mobbingu i spowodowany tym rozstrój zdrowia wypłacone na podstawie ugody pozasądowej nie korzysta ze zwolnienia z PIT. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 updof wolne od podatku dochodowego są:
- otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw lub aktów administracyjnych wydanych na podstawie tych przepisów, oraz
- otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy
- z wyjątkiem przypadków wskazanych w tym przepisie.
Regulacje prawne dotyczące mobbingu zawarte są w Kodeksie pracy. W myśl art. 943 § 3 Kodeksu pracy pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
W przedstawionej sprawie istota problemu sprowadza się do ustalenia, czy wypłacone pracownikowi przez pracodawcę na podstawie ugody pozasądowej zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy spowodowane stosowaniem mobbingu i zaistniały z tego powodu rozstrój zdrowia są zwolnione z podatku PIT na podstawie przywołanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 3 updof.
Odpowiadając na to pytanie, należy wskazać, że zastosowanie zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 updof wymaga łącznego spełnienia następujących warunków:
1. otrzymane świadczenie musi być odszkodowaniem lub zadośćuczynieniem;
2. odszkodowanie lub zadośćuczynienie musi być przyznane na podstawie:
a. ustawy,
b. przepisów wykonawczych do ustawy,
c. układów zbiorowych pracy lub innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy;
3. wysokość bądź zasady ustalania odszkodowania lub zadośćuczynienia muszą wprost wynikać z ww. aktów;
4. nie mogą zachodzić wyłączenia, o których mowa w art. 21 ust. 3 lit. a)-g) updof.
W przedstawionym stanie faktycznym przyznane pracownikowi zadośćuczynienie zostało wypłacone w wyniku zawartego z pracodawcą porozumienia - ugody pozasądowej. To oznacza, że nie jest spełniony ostatni z ww. warunków koniecznych do zastosowania omawianego zwolnienia. W art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) updof zastrzeżono bowiem, że zadośćuczynienie, którego podstawą jest ugoda pozasądowa zawarta przez strony, jest wyłączone ze zwolnienia z PIT. To oznacza, że otrzymane przez Pani klienta zadośćuczynienie za doznaną krzywdę z powodu stosowania mobbingu nie może korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 updof. Zaprezentowane stanowisko podzielają również organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.144.2022.1.MN).
Podstawa prawna:
art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1459
POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2022 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.144.2022.1.MN)
Marcin Szymankiewicz
doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right