Wyrok NSA z dnia 5 października 2021 r., sygn. II FSK 329/19
Uniwersytet nie straci zwolnienia z CIT, jeżeli przekaże darowiznę na rzecz fundacji, która z kolei przeznaczy otrzymane pieniądze na wspieranie utalentowanej młodzieży.
Gazeta Prawna nr 200/2021
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia del. WSA Małgorzata Bejgerowska, (sprawozdawca), Protokolant Karolina Zarzycka-Ciołkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 października 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 66/18 w sprawie ze skargi U. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 października 2017 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz U. z siedzibą w W. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 października 2018 r., o sygn. akt III SA/Wa 66/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 146 § 1 w związku z art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. - dalej w skrócie: "P.p.s.a."), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 października 2017 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, wydaną na wniosek U. z siedzibą w W. (dalej jako: "U.", "strona" lub "skarżący").
Wyrok Sądu pierwszej instancji zapadł w następującym stanie faktycznym.
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej U. wskazał, że w myśl § 5 statutu prowadzi m.in. działalność naukową, oświatową i kulturalną. W związku z realizacją tych celów współpracuje w szczególności z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami i organizacjami zawodowymi. W ramach tej współpracy zamierza udzielać wsparcia przez przekazywanie darowizny na rzecz takich podmiotów na podstawie zawartej umowy darowizny, w której zawarty jest konkretny cel, na jaki ma zostać przeznaczona darowizna. Cel ten zawsze ma odpowiadać działalności statutowej U., wskazanej w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm. – dalej w skrócie: "u.p.d.o.p."). W związku z tym we wniosku sformułowano pytanie, czy w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego prawidłowe jest stanowisko, że dochody przekazane przez U. tytułem darowizn na rzecz organizacji, które realizują cele statutowe podlegające zwolnieniu od opodatkowania, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. na realizację celów objętych działalnością statutową strony będą również korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie powyższego przepisu?