Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.616.2021.1.MAZ
posiadane przez Spółkę dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że posiadane przez Spółkę dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
ABC Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT w Polsce, w tym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej ABC GK (dalej jako: „Grupa”), w której pełni funkcję producenta kontraktowego m.in. … (dalej jako: „Pojazdy”). Spółka sprzedaje Pojazdy w ramach dostawy krajowej, eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej jako: „WDT”).
Zgodnie z przyjętym w Grupie modelem działalności, Spółka sprzedaje Pojazdy wyłącznie do ABCD (dalej jako: „Dystrybutor”), która pełni w Grupie funkcję m.in. dystrybutora Pojazdów.
Dystrybutor następnie odsprzedaje Pojazdy na rzecz lokalnych spółek dystrybucyjnych z Grupy lub do podmiotów spoza Grupy:
oW przypadku, gdy Pojazdy są sprzedawane przez Dystrybutora do podmiotów mających siedzibę w Polsce i Pojazdy nie są przedmiotem wywozu poza Polskę, transakcja stanowi dla Spółki dostawę krajową – zgodnie z ustalonymi warunkami dostaw (kwestia klasyfikacji tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku).
oW przypadku, gdy Pojazdy są sprzedawane przez Dystrybutora do lokalnych spółek dystrybucyjnych – podmiotów mających siedzibę w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej (), którzy w niektórych przypadkach mogą sprzedawać Pojazdy do kolejnych podmiotów mających siedzibę w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej () i Pojazdy te są wywożone do tych krajów do Nabywcy lub do Odbiorcy, transakcja zasadniczo stanowi WDT dla Spółki – zgodnie z ustalonymi warunkami dostaw (kwestia klasyfikacji tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku). Transakcja WDT dla Spółki ma również miejsce w przypadku, gdy Dystrybutor odbiera Pojazdy od Spółki w Polsce i wywozi je dla potrzeb dokonania ich zabudowy w innym kraju UE, aby następnie odsprzedać je Nabywcy, który może albo nie musi odsprzedać go Odbiorcy (również klasyfikacja tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku).