Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1068.2021.1.MK1
Dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatami komplementariuszom będącym osobami fizycznymi zaliczek na poczet zysku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 listopada 2021 r. wpłynął wniosek Państwa o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z wypłatą komplementariuszowi będącemu osobą fizyczną zaliczek na poczet zysku.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką komandytową zarejestrowaną w Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem KRS (...). Wpisu dokonał Sąd Rejonowy dla m. (...) w (...), XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 7 lutego 2013 r. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT o numerze identyfikacyjnym NIP (...). Spółka jest zarejestrowana pod numerem REGON (...). Siedziba Spółki mieści się w (...) (...) przy ul. (...). Zgodnie z umową Spółki czas trwania działalności Spółki jest nieograniczony. Spółka planuje wypłaty zaliczek na poczet zysku wypracowanego przez spółkę komandytową w okresie od 1 maja 2021 roku („zaliczki") na rzecz komplementariusza - osoby fizycznej, która jest polskim rezydentem podatkowym - dokonywane przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego spółki komandytowej.
Uprawnienie do wypłaty zaliczki na poczet zysku
Wspólnicy spółek komandytowych mają możliwość pobierania zaliczek tytułem zysku bądź na jego poczet. Jest to częsta praktyka, przy czym w tej kwestii Kodeks spółek handlowych nie zawiera regulacji. Przyjmuje się, że pobieranie zaliczek na poczet przyszłego zysku jest dopuszczalne na mocy umowy spółek komandytowych. Podstawą ich wypłaty może być także zgoda wszystkich wspólników. Przykładowo Sąd Najwyższy w wyroku z 5 marca 2009 roku (sygn. akt III CSK 290/08), odnosząc się do spółki jawnej uznał, że do wypłaty udziału w zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Zdaniem SN dopuszczalne jest pobieranie przez wspólników określonych kwot z tego tytułu bez uchwały, a jedynie za zgodą wszystkich wspólników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right