Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.256.2022.1.TR
Opodatkowanie emerytury z Niemiec.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Wnioskodawczyni posiada podwójne obywatelstwo polskie i niemieckie. Od końca lutego 2021 r. posiada w Rzeczypospolitej Polskiej (PL) ośrodek interesów życiowych oraz stałe miejsce zamieszkania, jak również przebywa od końca lutego 2021 r. na terytorium PL powyżej 183 dni. Przed końcem lutego 2021 r. Wnioskodawczyni posiadała stałe miejsce zamieszkania na terenie Republiki Federalnej Niemiec (RFN) zgodnie z wewnętrznym prawem tego kraju oraz zazwyczaj przebywała w RFN.
Wnioskodawczyni otrzymuje od pracodawcy zmarłego męża miesięczne świadczenie pieniężne wypłacane tytułem „zugesagte Pension” tłum. „przyrzeczona emerytura”.
Mąż Wnioskodawczyni zawarł umowę o zatrudnienie „Anstellungsvertrag” z pracodawcą, na podstawie której pracodawca zobowiązał się między innymi do wypłaty świadczenia pieniężnego po osiągnięciu wieku emerytalnego, co stanowiło dobrowolne ubezpieczenie emerytalne w rozumieniu przepisów ustawy o poprawie zakładowego zabezpieczenia emerytalnego obowiązującego w RFN z dnia 19 grudnia 1974 r. „Gesetz zur Verbesserung der betriebglichen Altersversorgung”. Zgodnie z postanowieniami ww. umowy w przypadku śmierci uprawnionego świadczenie pieniężne w postaci „zugesagte Pension” tłum. „przyrzeczona emerytura” będzie otrzymywane przez żonę zmarłego, co ma miejsce w stanie faktycznym sprawy, przy czym należne świadczenie jest podzielone po 50% na pierwszą żonę zmarłego oraz Wnioskodawczynię, będącą drugą żoną zmarłego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right