Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.321.2022.2.IB

Zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38, czynności udzielenia pożyczki przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki B.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

(...) r. wpłynął Państwa wniosek z (...) r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m. in. podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38, czynności udzielenia pożyczki przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki B.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) z siedzibą w (...) (dalej Wnioskodawca lub A) jest spółką prawa handlowego, której przedmiotem działalności jest wynajem i dzierżawy maszyn i urządzeń budowlanych, zgodnie z PKD, ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wnioskodawca będący stroną postępowania jest osobą prawną, posiadającą siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W przedmiocie działalności Spółki, w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie figuruje udzielanie pożyczek ani inna tego typu działalność finansowa. Dotychczas Wnioskodawca będący stroną postępowania (Spółka A) nie prowadził działalności w zakresie udzielania kredytów/pożyczek.

Wnioskodawca wraz z innymi spółkami prawa handlowego, w szczególności ze spółkami grupy kapitałowej (…), obracają wzajemni,wyrobami ceramicznymi jako kooperanci lub jako wspólny model handlu, np. jedna spółka zbywa podłogową płytkę jako jej producent, druga zaś ścianę jako jej wyrób do kolekcji tworzonej przez dwie firmy dla klienta docelowego, w tym sieci handlowych. Terminy płatności za wyroby i konieczność utworzenia zapasu magazynowego na poziomie co najmniej 3 miesięcznej produkcji, przy nieprzewidywalnych, a jedynie szacunkowych obrotach z sieciami z zagrożeniem kar umownych w przypadku braku dostępności, powoduje angażowanie dużych środków finansowych, co wiąże się z koniecznością zawierania umów pożyczek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00