Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.147.2022.2.AG
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki nr 1 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy oraz brak konieczności posiadania statusu podatnika VAT czynnego dla sprzedaży ww. działki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki nr 1 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy oraz braku konieczności posiadania statusu podatnika VAT czynnego dla sprzedaży ww. działki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 maja 2022 r. (wpływ 18 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Do Wnioskującego o niniejszą interpretację podatkową rolnika ryczałtowego zgłosiła się Spółka Akcyjna poszukująca gruntu pod budowę marketu wraz z parkingiem, drogami dojazdowymi oraz pozostałą infrastrukturą. Nieruchomość, którą zainteresowała się Spółka, od wielu lat należy do Wnioskującego, na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego. Wykorzystywana jest dotychczas do uprawy ziemi, a sam Wnioskujący o interpretację jest rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne: hodującym bydło i uprawiającym ziemię pod uzyskiwanie płodów rolnych. Nigdy nie posiadał statusu podatnika VAT czynnego, od momentu prowadzenia działalności rolniczej ma status rolnika ryczałtowego. Zgłoszenie się do niego przedsiębiorstwa zainteresowanego kupnem jego działki jest sytuacją wyjątkową i jednorazową. Wnioskujący nie prowadził działalności marketingowej w celu zachęcania do kupna jego nieruchomości, nie starał się również o zaopatrzenie swoich działek w niezbędne media i przyłącza – jego grunty miały wyłącznie charakter rolny. Po negocjacjach ze Spółką Akcyjną, zainteresowaną kupnem nieruchomości, strony dokonały podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży. Powyższa umowa zawierała poniższe oświadczenia i uzgodnienia: Sprzedający – Wnioskodawca oświadczył m.in. że jest wyłącznym właścicielem nieruchomości, działka jest zakwalifikowana jako grunty orne, niezabudowana, nie leży na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i rewitalizacji. Wnioskodawca udzielił również Kupującemu pełnomocnictwa do występowania przed organami administracji publicznej. Sprzedający przedstawił dokumenty niezbędne do potwierdzenia powyższych stanów faktycznych. Zobowiązał się do wydzielenia geodezyjnego części działki na sprzedaż. Kupujący zobowiązał się do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Udzielono mu pełnomocnictwa do dysponowania nieruchomością w zakresie występowania z wnioskiem o pozwolenia na budowę oraz o uzyskiwanie innych zgód i opinii. Własnym kosztem i staraniem ubiega się o przyłącze energetyczne oraz inne przyłącza – kanalizację sanitarną, wodną itp. Wraz z umową przedwstępną sprzedaży strony zawarły umowę dzierżawy. Zgodnie z nią Sprzedawca – Wydzierżawiający oddaje nieruchomość w dzierżawę w celu dysponowania nią przez Dzierżawcę – Kupującego, na cele budowlane, w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Umowa dzierżawy zawarta została, by Kupujący mógł ubiegać się o wszelkie niezbędne zgody i pozwolenia w celu zrealizowania swojej inwestycji. Wydzierżawiający - rolnik ryczałtowy, otrzymuje comiesięczny (trzymiesięczny) czynsz dzierżawny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right