Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.228.2022.3.MAP

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 17 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 19 kwietnia 2022 r. (wpływ 19 kwietnia 2022 r.) i pismem z 25 maja 2022 r. (wpływ 25 maja 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu wniosku, wskazała Pani , że jest mikroprzedsiębiorcą. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą … . W ramach prowadzonej działalności dokonuje Pani zakupu nieruchomości gruntowych pod zabudowę, zleca opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej, uzyskuje pozwolenia na budowę, zleca realizację prac podwykonawcom (firmom budowlanym) i nowo wybudowane budynki mieszkalne jednorodzinne lub lokale mieszkalne w budynkach jednorodzinnych sprzedaje. Wybudowane nieruchomości należą do tzw. „małego budownictwa”. Są to budynki (domy) jednorodzinne, budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej/szeregowej, budynki jednorodzinne dwulokalowe w zabudowie bliźniaczej. Nie stanowią one zabudowy wielorodzinnej. Po zakończeniu budowy uzyskuje Pani odpowiednie dokumenty (m.in. inwentaryzację geodezyjną, zaświadczenie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o przyjęciu zawiadomienia o zakończeniu budowy i braku sprzeciwu w sprawie przystąpienia do użytkowania wybudowanych budynków, zaświadczenie o samodzielności lokali oraz pozostałą dokumentację niezbędną do sprzedaży nieruchomości tj. wypisy i wyrysy z Ośrodka Geodezji, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenie z Zarządu ...). Po uzyskaniu powyższych dokumentów zawiera Pani przed notariuszem umowę sprzedaży nieruchomości na klienta. Prowadzona działalność gospodarcza mieści się w grupowaniu PKD 41.10.Z - realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Usługi wykonywane przez Panią w związku z prowadzoną działalnością to usługi budowlane zaliczane do robót budowlanych. Zgodnie z przepisem art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156., poz. 1118) przez: roboty budowlane - należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Osiągane przez Panią przychody nie przekraczają przeliczonej na złote równowartości 2 000 000 euro. Pani działalność prowadzona jest od 4 sierpnia 2020 r. W CEDiG podane są także inne rodzaje działalności, ale w praktyce nie są one wykonywane. W ramach działalności gospodarczej nie było składane oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przychód, do którego ma być zastosowanie opodatkowanie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego w momencie złożenia wniosku nie został jeszcze osiągnięty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00