Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.227.2022.3.ST

Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem złożonym 20 kwietnia 2022 r. oraz pismem złożonym 6 maja 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu 9 września 2020 r. zakupiła Pani wraz z mężem nieruchomość  ̶  lokal mieszkalny, w stanie do remontu. Nieruchomość została doprowadzona do wysokiego standardu i wynajęta osobie trzeciej.

W roku następnym Pani oraz Pani mąż podjęliście decyzję o sprzedaży tejże nieruchomości i zakup domu mieszkalnego na własne potrzeby.

W dniu 5 czerwca 2021 r. Pani oraz Pani mąż podpisaliście umowę przedwstępną zakupu domu, w stanie budowy, od osoby prywatnej (Pan …). Termin finalizacji transakcji kupna tejże nieruchomości został wyznaczony na 5 września 2021 r.

Jednocześnie przystąpiliście Państwo do szybkiej sprzedaży zakupionej rok wcześniej nieruchomości. W dniu 13 czerwca 2021 r. Pani oraz Pani maż podpisaliście umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania (z Panem …), z terminem finalizacji na 31 sierpnia 2021 r. Będąc świadomymi konsekwencji finansowych wynikających ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat  ̶  uwzględniliście Państwo kolejność terminów:

1.Sprzedaż nabytej nieruchomości.

2.Zakup domu mieszkalnego z uwzględnieniem przeznaczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania na poczet wkładu własnego na zakup nowej nieruchomości.

Z upływem czasu i pojawiającymi się problemami z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego Pana … (ponieważ posiada dochody z tytułu pracy za granicą, a to przysparza dodatkowych formalności i czasu oczekiwania), ustalone w umowach przedwstępnych terminy stały się mało realne. Sprzedaż mieszkania była priorytetem, ponieważ Pani oraz Pani mąż nie posiadaliście wymaganej kwoty wkładu własnego na zakup domu. W związku z powyższym terminy finalizacji transakcji sprzedaży i zakupu zostały wydłużone na podstawie porozumienia słownego i dobrej woli stron. Nastąpiły jednak okoliczności, na które nie miała Pani wpływu. Sprzedający dom (Pan …) „zaanonsował nam dnia 30 września 2021 r., że jeżeli w ciągu 3 dni nie sfinalizujemy zakupu domu̶wycofuje się z umowy”. Ponieważ powzięto już wiele kroków w kierunku nabycia domu i nie chciała Pani zostać pozbawiona takiej możliwości (i straty kwoty zadatku w wysokości 10 000 zł), musiała się Pani dostosować do wytycznych Pana … i niezwłocznie dopełnić wszystkich formalności. Ponieważ nadal nie posiadała Pani kwoty wymaganej jako wkład własny na zakup domu̶musiała Pani pożyczyć pieniądze od osób, które w tym momencie mogły pomóc. W dniu 4 października 2021 r. oraz w dniu 5 października 2021 r. otrzymała Pani wpływy na konto kwot w wysokości 70 000 zł oraz 20 000 zł. Kwoty zostały przelane tytułem „wkładu własnego na zakup nieruchomości” i została od nich odprowadzona kwota podatku do Urzędu Skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00