Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.149.2022.2.LK
W rozpatrywanej sprawie Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem Nieruchomości, gdyż transakcja dostawy będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, zastosowanie znajdzie zatem art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
1 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 15 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
‒możliwości zwolnienia dostawy zabudowanej Nieruchomości przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz
‒prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem ww. Nieruchomości.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 10 maja 2022 r. (data wpływu 10 maja 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
‒Gmina (...)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
‒Spółdzielnia (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca - Gmina (…) (dalej: „Gmina” lub „Nabywca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
W związku z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną Gmina składa co miesiąc deklaracje VAT-7 do właściwego urzędu skarbowego. Gmina 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń w podatku VAT wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi. W konsekwencji, od tego czasu Gmina działa jako jeden podatnik VAT.
Zainteresowany niebędący stroną postępowania - Spółdzielnia (…) (dalej: „SKR” lub „Sprzedający”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. SKR prowadzi swoją działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 648, dalej: „Prawo spółdzielcze”) oraz przyjętego statutu. Zgodnie z art. 180 Prawa spółdzielczego, przedmiotem gospodarczej działalności spółdzielni kółek rolniczych jest świadczenie usług dla rolnictwa i innych rodzajów usług wynikających z potrzeb środowiska wiejskiego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right