Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.176.2022.2.SR

Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania za szkody w mieniu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania oraz kosztów uzyskania przychodu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 14 maja 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2021 r. w wyniku awarii elektrycznej polegającej na wystąpieniu zawyżonego napięcia zasilania uszkodzeniu uległ sprzęt AGD znajdujący się z Pana prywatnym mieszkaniu. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej i nie prowadzi działów specjalnych produkcji rolnej. W związku z powstałą szkodą wystąpił Pan do firmy X S.A. z wnioskiem o odszkodowanie. Firma X S.A, na podstawie posiadanej umowy ubezpieczenia OC, przekazała Pana wniosek do swojego ubezpieczyciela, tj. Y S.A. Ubezpieczyciel rozpatrzył wniosek dotyczący uszkodzonego mienia, zgodnie ze stanowiskiem, że rozliczenie szkody w mieniu, do stanu sprzed szkody, z uwzględnieniem kosztów naprawy bądź nabycia przedmiotu tego samego lub najbardziej zbliżonego rodzaju do posiadanego mienia z okresu sprzed szkody, pozostaje w zgodzie z zapisami Kodeksu cywilnego. Jednocześnie z uwagi na fakt, że wysokość wyliczonej wartości szkody była mniejsza niż ustalona na ww. polisie franszyza redukcyjna odmówił uznania roszczenia za powstałą szkodę. Tym samym naprawienie powstałej szkody nastąpiło poprzez wypłacenie środków tytułem odszkodowanie przez firmę X S.A.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:

-Umowa z firmą X (Umowa kompleksowa nr … z 5 marca 2008 r.) dotycząca sprzedaży energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji energii elektrycznej do lokalu, nie zawierała szczegółowych zapisów odnośnie odszkodowania. Zgodnie z § 11 pkt 5 w sprawach nieuregulowanych umową mają zastosowania m.in. przepisy Kodeksu cywilnego (umowa w załączniku do uzupełnienia: Zał. 4_umowa kompleksowa). Do Kodeksu cywilnego odnosi się również OWU (szczegóły w załączniku do uzupełnienia: Zał. 3_OWU).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00