Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.325.2022.2.KF

Dotyczy ulgi termomodernizacyjnej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2022 r. (wpływ 24 kwietnia 2022 r.) oraz na ponowne wezwanie pismem z 11 maja 2022 r. (wpływ 11 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis i uzupełnienie stanu faktycznego

Wraz z partnerką w 2019 roku zakupił Pan nowy lokal w oddanym do użytku nowym budynku mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie typu bliźniak. We dwójkę są Państwo jedynymi właścicielami lokalu i Państwa udział jest równy. Również w roku 2019 wprowadziliście się Państwo do lokalu. Zakupiony lokal posiada ogrzewanie kotłem gazowym kondensacyjnym jednofunkcyjnym o mocy 20 kW. Budynek usytuowany jest na działce o nr 1 (w obrębie (…) w miejscowości (…)), której jest Pan współwłaścicielem na podstawie aktu notarialnego z 2019 r. (wraz z partnerką oraz sąsiadami - działka nie jest jeszcze podzielona). W 2021 r. została zakończona inwestycja zakupu i montażu w lokalu klimatyzatorów z funkcją ogrzewania do każdego z pokoi (łącznie 5 sztuk jednostek wewnętrznych) o łącznej mocy chłodniczej 13,9 kW oraz o łącznej mocy grzewczej 17 kW. Klimatyzatory to pompy ciepła typu powietrze-powietrze w rozumieniu zasady działania urządzeń. Na ten wydatek posiada Pan faktury VAT na łączną kwotę 20358 zł wystawione na Pana osobę. W styczniu roku 2022 została zrealizowana kolejna inwestycja - zakup i montaż na dachu budynku instalacji fotowoltaicznej o mocy szczytowej 3,95 kW, którego udokumentowany na fakturze VAT koszt to 20500zł. Ta faktura również wystawiona jest na Pana osobę. Obie faktury zostały opłacone w całości. Razem z partnerką pracują Państwo w zakładach pracy na etatach na zasadzie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie są Państwo podatnikami korzystającymi ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Nie prowadzą Państwo działalności gospodarczej i rozliczacie się z Urzędem Skarbowym wg. skali podatkowej. Wydatki wynikające z inwestycji dotyczącej instalacji paneli fotowoltaicznych nie zostały objęte dofinansowaniem (…) - dziś jest bardzo trudno skorzystać z tego programu ze względu na długą kolejkę chętnych do skorzystania z dofinansowania. Opisane we wniosku przedsięwzięcia nie są i nie będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej, i nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Lokal w budynku był dotychczas ogrzewany wyłącznie przy wykorzystaniu instalacji gazowej c.o. poprzez kocioł gazowy kondensacyjny. W całym domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe charakteryzujące się dużą bezwładnością oraz długim czasem nagrzewania. System klimatyzacji z funkcją ogrzewania, o którym mowa powyżej, jest wyposażony w pompę ciepła powietrze-powietrze, która stanowi jego integralną część. Obecnie budynek ogrzewany jest poprzez klimatyzację z funkcją ogrzewania, co pozwala na szybkie jego ogrzanie oraz przy dużym spadku temperatury dodatkowo przez instalację c.o. w formie kotła gazowego i ogrzewania podłogowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00