Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.281.2022.2.MKA

Skutki podatkowe umorzenia zadłużenia przez bank.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 9 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych umorzenia zadłużenia przez bank. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 kwietnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2008 r. Pani córka z mężem zdecydowali się na zakup własnego mieszkania na kredyt. Dzieci, jako główni kredytobiorcy miały zbyt niską zdolność kredytową, więc Pani z mężem zostaliście dołączeni do wniosku kredytowego jako współkredytobiorcy, tylko i wyłącznie dla uzyskania przez nich kredytu. Na tym etapie Państwa rola się zaczęła i skończyła. Państwa dochody z umowy o pracę zostały uwzględnione przez Bank przy wyliczeniu zdolności kredytowej i udało się uzyskać kredyt. Był to kredyt denominowany do CHF. Cały kredyt został przeznaczony na zakup mieszkania córki i jej męża. Oni sami płacili i płacą raty kapitałowo-odsetkowe, a dla zabezpieczenia wierzytelności ustanowili na kupionym na kredyt mieszkaniu hipotekę kaucyjną. W listopadzie 2021 r. doszło do ugody z KNF. W jej wyniku nastąpiła zmiana waluty na polską. Po przeliczeniu kredytu w CHF na walutę polską bank umorzył część zadłużenia w kwocie stanowiącej różnicę między aktualną kwotą zadłużenia w CHF a wyliczoną kwotą kredytu w PLN. W związku z powyższym powstał obowiązek podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Pani córka i zięć spełniają warunki do zaniechania poboru podatku dochodowego od przychodu z tytułu umorzenia. Złożyli stosowne oświadczenie w momencie podpisania ugody i nie otrzymali PIT-11 od banku. Pani mąż, który był trzecim współkredytobiorcą zmarł w 2014 r. i został wykreślony z umowy. Natomiast Pani, jako czwarty współkredytobiorca otrzymała od Banku PIT-11, gdyż nie spełniała Pani kryteriów związanych z zaniechaniem naliczenia podatku. W części F PIT-11 jest Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 Ustawy: Rodzaj przychodu: Inne - Ugoda KNF - wysokość przychodu: 61 110,68 zł. Sumując ten przychód z dochodami z emerytury za 2021 r. będzie Pani musiała do końca kwietnia 2022 r. zapłacić podatek w wysokości 14 986 zł. Kwota kredytu, która pozostała Pani córce i zięciowi do spłaty po przeliczeniu na PLN jest teraz realna i pozbawiona ryzyka walutowego. Nie rozumie Pani, dlaczego ma Pani płacić podatek. Nie uzyskała Pani żadnych korzyści majątkowych. Nie była Pani beneficjentem środków pochodzących z kredytu i nie powstał po Pani stronie żaden przychód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00