Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.88.2022.2.MM

Koszty uzyskania przychodów - wydatki na internet.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 23 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w  odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 kwietnia 2022 r. (wpływ 20 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (fotograf, grafik komputerowy, filmowiec) w miejscu zamieszkania. Jego praca to w większości praca biurowa, wymagająca stałego dostępu do internetu. Z uwagi na to, że pracuje z domu, z Internetu korzysta również do celów prywatnych, po godzinach pracy. Wnioskodawca pracuje zazwyczaj w godzinach 8:00 - 17:00 (9 godzin). Chciałby wliczyć opłaty za Internet do kosztów uzyskania przychodu firmy.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że dochody z działalności opodatkowane są na zasadach ogólnych. Rodzaj dokumentacji podatkowej to podatkowa księga przychodów i rozchodów. Pełen zakres działalności to fotografia, grafika komputerowa, tworzenie stron www, a także produkcja i montaż krótkich filmów reklamowych. Umowa na Internet zostanie zawarta na Wnioskodawcę, jako osobę prowadzącą działalność. Obliczania proporcji podziału wydatków na Internet na cele służbowe i prywatne, zamierza On dokonywać zakładając, że czas Jego pracy to 9 godzin dziennie, zaś średni czas w którym korzysta z Internetu po pracy wynosi 6 godzin. Z proporcji wynika więc, że do celów służbowych korzysta z Internetu przez 60% czasu. Wnioskodawca zamierza jednak prowadzić ewidencję czasu pracy w formie elektronicznej, pozwalającą na ewentualną korektę czasu pracy, a co za tym idzie na korektę podziału kosztów na Internet na cele prywatne i służbowe. Taką ewidencję zamierza dołączać do comiesięcznych dokumentów księgowych firmy. W godzinach pracy, Wnioskodawca nie korzysta z Internetu podłączonego do komputera służbowego do celów prywatnych. W tym celu, w razie potrzeby, korzysta z Internetu na telefonie komórkowym, dostępnego przez sieć mobilną (niebędącego przedmiotem zapytania). W przypadku innych, niż standardowe godzin pracy (np. w przypadku podróży służbowej lub krótszego dnia pracy), proporcję podziału kosztów zamierza obliczać, poprzez prowadzenie stosownej ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej. Koszty Internetu Wnioskodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Internet to podstawowe narzędzie pracy Wnioskodawcy, będące podstawą do kontaktu z klientami (pozyskiwanie nowych klientów, lub konsultacje bieżących projektów z obecnymi klientami). Internet jest też wymagany do poprawnego działania wykorzystywanych przez Wnioskodawcę programów do grafiki komputerowej, będących częścią pakietu AC (przez Internet odbywa się opłacanie i kontrola licencji pozwalającej na działanie programów). Bez dostępu do Internetu nie jest możliwe korzystanie z tych programów, które są Jego podstawowym narzędziem pracy. Podobnie rzecz ma się z licencjami na oprogramowanie .... Internet jest też niezbędny, aby korzystać z zasobów serwisów takich jak...., oferujących dostęp do fotografii oraz grafik, które mogą być wykorzystane komercyjnie przez Klientów Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00