Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.68.2022.2.ENB
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej na terytorium Austrii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy wykonywanej w Austrii. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 kwietnia 2022 r. (data wpływu 4 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od 1 sierpnia 2018 r. jest Pan na stałe zameldowany w Niemczech. Posiada Pan obywatelstwo niemieckie i polskie. Od 1 lutego 2018 r. pracuje Pan na stałe w firmie „X.”, która znajduje się na terytorium Austrii. Tam posiada Pan ubezpieczenie zdrowotne wraz ze swoją rodziną – żoną i trójką dzieci, ale wynagrodzenie otrzymuje Pan z podatkiem, który płaci w Niemczech. W Polsce ma Pan rodzinę: żonę i troje dzieci. Tam również jest Pan zameldowany. Pana żona nie pracuje zajmując się wychowywaniem dzieci. Rozlicza się Pan wraz z rodziną w niemieckim urzędzie skarbowym. W Polsce oddaje Pan PIT-36 wraz z załącznikami, czyli wykazuje Pan dochód z Austrii wraz z małżonką która nie pracuje i nie ma dochodów w Polsce. Zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy o dochodach i braku dochodów żony musi Pan przedstawić przy rozliczeniu podatkowym w Niemczech. W Polsce przebywa Pan na urlopie oraz jak ma więcej wolnego w Austrii. Większość czasu w roku przebywa Pan w Niemczech.
Ponadto w przesłanym uzupełnieniu wyjaśnił Pan, że w 2021 r. nie przebywał na terytorium Polski dłużej niż 183 dni. Pana miejscem zamieszkania dla celów podatkowych w 2021 r. i obecnie są Niemcy. Odpowiadając na pytanie dotyczące posiadania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Austrii, wyjaśnił Pan, że w Austrii Pan pracuje ale nie mieszka, nie płaci Pan tam podatku. Natomiast odpowiadając na pytanie w zakresie stałego miejsca zamieszkania, wskazał Pan, że posiada dwa stałe adresy zamieszkania – w Polsce i w Niemczech. W Niemczech wynajmuje Pan mieszkanie i płaci podatki. Mieszka Pan na granicy austriacko-niemieckiej. Po pracy w Austrii cały wolny czas spędza Pan w Niemczech. Do Polski przyjeżdża Pan do swojej rodziny, tj. żony i trójki dzieci. Mieszka Pan na pobyt stały w R. Dom jednorodzinny jest własnością Pana małżonki – jest jego jedynym właścicielem. W Polsce i w Niemczech posiada Pan wspólne z małżonką konta bankowe. Samochód którym jeździ Pan za granicę oraz do pracy jest własnością małżonki. Jest ona jedynym właścicielem wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. Razem z małżonką w R. posiada Pan działkę budowlaną i grunty rolne. Nie posiada Pan żadnych kredytów ani innych zobowiązań. Posiada Pan dwie przyczepy (rolniczą i samochodową). Potwierdził Pan, że w okresie którego dotyczy wniosek zarówno żona jak i małoletnie dzieci pozostawały na Jego utrzymaniu. Zawsze gdy przyjeżdża Pan do Polski zamieszkuje pod stałym adresem w R. Nie należy Pan do żadnej organizacji ani nie udziela się społecznie. W 2021 r. zazwyczaj przebywał Pan w Niemczech. W roku 2021 nie uzyskał Pan żadnych dochodów w Polsce. Pracę wykonuje Pan na terytorium Austrii, gdzie przebywa Pan jedynie w czasie wykonywania pracy. Pracę wykonuje Pan w trybie 3-zmianowym. W ciągu roku przepracował Pan 219 dni (po 8 godzin oraz dodatkowe 96 godzin w ciągu roku po zmianach 12-godzinnych). Pracodawca posiada siedzibę w Austrii.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right