Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.183.2022.2.JS

Ustalenie wartości samochodu do wyliczenia proporcji określonej w art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości samochodu do wyliczenia proporcji określonej w art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek uzupełnił Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 12 kwietnia 2022 r. (data wpływu 15 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, będącą wspólnikiem M. s.c. I. J., R. J., NIP: …. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W najbliższej przyszłości spółka zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy (niebędący samochodem elektrycznym). Łączna kwota umowy, tj. czynsz inicjalny, raty leasingowe i wartość wykupu wyniesie ponad 150 000 zł netto. Umowa zostanie zawarta na czas określony i spełnia warunki wskazane w art. 23b ust. 1 ustawy o PIT, a finansujący w dniu zawarcia nie będzie korzystać ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2.

Zgodnie z umową Spółka zapłaci firmie leasingowej opłatę wstępną oraz będzie opłacać comiesięczne raty leasingowe. Zgodnie z umową Spółka będzie miała możliwość wykupu samochodu po zakończeniu okresu leasingu. Opłata końcowa stanowi dodatkowe świadczenie na rzecz finansującego wyodrębnione z opłat leasingowych, za którą po zakończeniu leasingu Spółka będzie miała prawo wykupić samochód.

Spółka wykorzystywać będzie samochód zarówno do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych. Z tytułu użytkowania samochodu przysługiwać jej będzie zatem prawo do odliczenia 50% podatku VAT z faktur dotyczących wydatków na użytkowanie samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00