Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.127.2022.1.RD
Uznanie opisanej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0% VAT oraz dokonania korekty podatku należnego za miesiąc w którym pierwotnie wykazano stawkę 23%
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek który dotyczy uznania opisanej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nowego środka transportu opodatkowaną stawką 0% oraz dokonania korekty podatku należnego za miesiąc, w którym pierwotnie wykazano stawkę 23%. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Państwa Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej, która jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności Państwa Spółki jest sprzedaż hurtowa i detaliczna oraz naprawa pojazdów samochodowych marki Toyota oraz samochodów używanych. W ramach prowadzonej działalności Państwa Spółka dokonuje między innymi wewnątrzwspólnotowych dostaw (dalej WDT) nowych środków transportu.
W maju 2021 r. została podpisana umowa kupna sprzedaży nowego samochodu osobowego (nowego środka transportu w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy o VAT) pomiędzy Państwa Spółką a klientem, w której wskazano 23% stawkę podatku VAT. Klient jako adres zamieszkania wskazał w umowie Brukselę. Klient nie jest zarejestrowany na VAT w Polsce jak i za granicą.
Po otrzymaniu informacji od Państwa Spółki, iż samochód jest gotowy do odbioru, jeszcze w lipcu 2021 r. klient wpłacił wynagrodzenie należne za samochód.
Jednocześnie, w związku z informacją mailową przekazaną Spółce, iż samochód zostanie wywieziony do Brukseli, w lipcu 2021 r. klient otrzymał od Spółki do podpisania dokument wywozu, zawierający oświadczenie, o którym mowa w art. 42 ust. 5 pkt 5 ustawy o VAT (VAT-22) tj., iż klient zamierza wywieźć nowy środek transportu opisany w dokumencie bez użycia innego środka transportu (przewozowego) z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do państwa członkowskiego przeznaczenia dla wywożonego nowego środka transportu w ciągu 14 dni od daty dostawy i zobowiązuje się do powiadomienia władz podatkowych w państwie członkowskim przeznaczenia o nabyciu nowego środka transportu i zapłaty wszelkich należnych podatków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right