Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.204.2022.2.MT
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 kwietnia 2022 r. (data wpływu 15 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Była Pani wraz z małżonkiem właścicielami dwóch nieruchomości mieszkalnych, które następnie sprzedaliście przed upływem pięciu lat od nabycia. Za środki uzyskane ze sprzedaży zakupiła Pani wraz z małżonkiem dwa lokale mieszkalne, w których docelowo planujecie zamieszkać. Planuje Pani wraz z mężem tymczasowe wynajęcie mieszkań zanim nastąpi przeprowadzka po to, aby w tym czasie nie stały puste. Mieszkania będą wynajmowane jedynie tymczasowo, intencją Pani nie jest stały wynajem przedmiotowych lokali.
Uważa Pani, że nie jest warunkiem skorzystania z ulgi mieszkaniowej nieprzerwane zamieszkiwanie w nowo zakupionym lokalu, jak również ilości lokali, które podatnik może nabyć, ponieważ przepisy prawa nie ograniczają osób fizycznych w dysponowaniu określoną liczbą lokali mieszkalnych, a wydatkowanie przychodu ze sprzedaży innego lokalu mieszkalnego na własne cele mieszkaniowe należy odnieść do zamiaru zamieszkiwania związanego z różnymi sposobami wydatkowania przychodu, a nie do wydatkowania przychodu na nabycie lokalu mieszkalnego w znaczeniu przedmiotowym, w związku z czym podatnik powinien mieć prawo do ulgi, nawet w sytuacji jeżeli lokal mieszkalny kupiony za środki uzyskane ze sprzedaży innego lokalu mieszkalnego zostanie przeznaczony na tymczasowy wynajem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right