Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.60.2022.2.KK
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości i wydatkowania przychodu na własne cele mieszkaniowe.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości i wydatkowania przychodu na własne cele mieszkaniowe, w części dotyczącej wydatkowania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, będącego Pana własnością, na własne cele mieszkaniowe, jest prawidłowe. Natomiast Pana stanowisko w części dotyczącej wydatkowania przychodu z tytułu zbycia udziału w nieruchomości, będącego własnością drugiego współwłaściciela, na własne cele mieszkaniowe, jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości i wydatkowania przychodu na własne cele mieszkaniowe. Uzupełnił go Pan pismem złożonym 5 kwietnia 2022 r., stanowiącym odpowiedź na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Dokonał Pan 27 sierpnia 2021 r. sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w ..... (akt notarialny sprzedaży nieruchomości), który pierwotnie nabył Pan 16 października 2018 r. (akt notarialny zakupu nieruchomości). W momencie sprzedaży lokal miał dwóch współwłaścicieli: Pana i ..... oraz stanowił zastaw dla kredytu hipotecznego w banku (zakup mieszkania był kredytowany). ..... jest Pana ciotką i przystąpiła do kredytu, ponieważ w interpretacji banku w momencie zaciągnięcia zobowiązania nie posiadał Pan tzw. zdolności kredytowej i jej obecność była jedynym możliwym sposobem wówczas, pozwalającym na skuteczny zakup mieszkania i zaciągnięcie zobowiązania w banku. Przez cały czas zamieszkiwania lokalu, tj. okres około 3 lat, był Pan jedynym lokatorem. Włożony wkład własny, wymagany do zakupu i podpisania umowy kredytowej, także pochodził wyłącznie z Pana środków własnych. Samodzielnie z własnych środków pokrywał Pan wszystkie raty kredytu hipotecznego oraz regulował samodzielnie wszelkie zobowiązania wynikające z posiadania lokalu, między innymi: koszt ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia mienia, podatki gruntowe, czynsze i wszelkie opłaty za media. Pokrywał Pan także koszty związane z drugim współkredytobiorcą, jak opłaty notarialne, ubezpieczenia na życie, a także dysponuje Pan pełnomocnictwem do reprezentowania przed bankiem. Sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat, spowodowała powstanie obowiązku podatkowego. Chciał Pan skorzystać z ulgi z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonując zakupu kolejnego lokalu mieszkalnego na użytek własny, jednak już bez udziału .... Wszystkie środki, jakie uzyskał Pan i ..... w wyniku sprzedaży mieszkania chciałby Pan przeznaczyć na zakup kolejnego. Jednak w momencie podpisania aktu notarialnego, bank podzielił cały zysk po równe 50 % i przesłał na osobne rachunki indywidualne, należące do Pana oraz ..... Nie chce Pan obciążać .... kosztami związanymi z opodatkowaniem wspomnianej kwoty, ponieważ w całej transakcji miała jedynie pomóc Panu w uzyskaniu kredytu w banku na zakup nieruchomości, a faktycznie mieszkaniem rozporządzał Pan, także pokrywając wszelkie koszty związane z jego obsługą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right