Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.7.2022.2.DS
1. Spółdzielnia postępuje prawidłowo wystawiając fakturę korygującą, w przypadku zmiany całej strony transakcji. 2. Dopuszczalne jest wykazanie w pliku JPK_V7M za dany miesiąc – gdy faktura korygująca, wystawiana jest przed wysłaniem pliku JPK_V7M za miesiąc, w którym wykazywana jest faktura pierwotna – faktury pierwotnej z błędnymi danymi nabywcy oraz wystawionej faktury korygującej z właściwymi danymi nabywcy, w taki sposób aby nie dochodziło do korekty kwot. 3. Spółdzielnia nie postępuje prawidłowo wystawiając faktury korygujące (dotyczące rozliczenia mediów) na podmiot, który przestał istnieć i na tej podstawie dokonując obniżenia/podwyższenia kwoty podatku VAT należnego. Również wystawiając fakturę korygującą w przypadku stwierdzenia pomyłki w treści faktury (np. oczywista pomyłka w NIP), mimo iż podmiot którego faktura sprzedaży dotyczy w momencie wykrycia pomyłki zakończył już swój byt prawny – jest nieprawidłowe. 4. Wnioskodawca powinien naliczyć podatek VAT należny z tytułu faktycznie dokonanej czynności oraz ustalić kwoty do zapłaty przez byłego najemcę. Spółdzielnia nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT z tytułu rozliczenia wody na podmiot, który w momencie dokonania rozliczenia zakończył swój byt prawny. Zainteresowany może udokumentować powyższe wystawiając wewnętrzny dokument sprzedaży.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w części dotyczącej skorygowania fakturą korygującą błędów w nazwie, adresie, NIP nabywcy (pytanie oznaczone we wniosku nr 1), wykazania faktury korygującej w pliku JPK_V7M (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) oraz udokumentowania rozliczenia wody, w sytuacji gdy dany nabywca już nie istnieje (pytanie oznaczone we wniosku nr 5) w części dotyczącej wystawienia faktury korygującej na skutek rozliczenia mediów na podmiot, który przestał istnieć oraz obniżenia/podwyższenia w związku z tym kwoty podatku VAT należnego (pytanie oznaczone we wniosku nr 4) oraz wystawienia faktury korygującej treść faktury na podmiot, który zakończył swój byt prawny (pytanie oznaczone we wniosku nr 6).