Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.82.2022.1.AR

czy Spółka uprawniona jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wskazanych we wniosku Kosztów Emisji

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w  zakresie ustalenia czy Spółka uprawniona jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wskazanych we wniosku Kosztów Emisji.

Treść  wniosku jest  następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka jest innowacyjną firmą wyspecjalizowaną w rozwoju leków (…). Spółka koncentruje działalność na lekach na jednostki chorobowe w zakresie (…) (…). Obecnie prowadzone prace badawczo-rozwojowe finansowane są ze środków własnych Spółki oraz z pozyskanych uprzednio środków publicznych (…). 

Oferta publiczna obejmowała publiczną sprzedaż istniejących akcji na okaziciela Spółki (dalej: „Akcje Sprzedawane”) oraz publiczną subskrypcję nowo emitowanych (dalej: „Nowe Akcje”) akcji Spółki (dalej razem: „Akcje Oferowane”). Dla potrzeb definicyjnych niniejszego wniosku Akcje Sprzedawane, Nowe Akcje oraz pozostałe akcje Spółki, które były objęte wnioskiem o  dopuszczenie i wprowadzanie do obrotu na rynku regulowanym, określane będą dalej łącznie jako „Akcje Dopuszczone”.

W związku z emisją Nowych Akcji doszło do podwyższenia kapitałów Spółki, w tym jej kapitału zakładowego, przy czym nowo emitowane akcje stanowiły jedynie część całości Akcji Oferowanych.

W ocenie Wnioskodawcy, przeprowadzone IPO przyniosło i przede wszystkim przyniesie w  przyszłości wiele wymiernych korzyści ekonomicznych dla Spółki (poza uzyskaniem samego finansowania). W szczególności, przy uwzględnieniu przyjętego modelu biznesowego (komercjalizacji cząsteczek leczniczych w ramach zawieranych umów licencyjnych z partnerami branżowymi), przeprowadzony proces prowadzi do istotnego uwiarygodnienia Spółki, jako uczestnika regulowanego rynku publicznego, w odbiorze u  potencjalnych partnerów branżowych czy też finansowych. Co z kolei prowadzić powinno do usprawnienia procesu negocjacji handlowych podejmowanych z tymi partnerami. Niezależnie od powyższego skutecznie przeprowadzone IPO wzmocniło wizerunek Wnioskodawcy na rynku poprzez rozpowszechnienie wiedzy o Spółce i prowadzonej przez nią działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym akcji Spółki stworzyło możliwość efektywnego i atrakcyjnego wykorzystania formuły programu motywacyjnego dedykowanego kluczowym pracownikom i  opartego o płynne i wycenione przez rynek instrumenty finansowe (akcje), co z kolei pozwala na zatrzymanie kluczowych pracowników oraz pozyskiwanie nowych wykwalifikowanych specjalistów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00