Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.54.2022.2.KK

Opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 30 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku. Uzupełnił go Pan pismem złożonym 4 kwietnia 2022 r., stanowiącym odpowiedź na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Regularnie współpracuje z kontrahentami, dla których świadczy usługi programistyczne. Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem dedykowanego oprogramowania na zlecenie. Oprogramowanie to zostaje przygotowane w sposób odpowiadający potrzebom danego kontrahenta, przez co charakteryzuje się brakiem swojego odpowiednika na rynku. Do tworzenia systemów Wnioskodawca używa całego wachlarza technologii IT oraz języków programowania, pisze także własne biblioteki, niewystępujące na rynku. Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Ponadto, współpracując z poszczególnymi kontrahentami, Wnioskodawca rozwija i tworzy nowe funkcjonalności w istniejących produktach, co wiąże się z pisaniem nowego kodu. Czynności wykonywane są przez Wnioskodawcę na podstawie umów o współpracę dwóch firm, tzw. B2B (ang. Business-to-business). Wnioskodawca nie ma przełożonego, ustalonych godzin pracy ani określonego miejsca wykonywania usług. Sam ustala czas pracy, miejsce wykonania usługi (pisania programu) oraz decyduje o sposobie w jaki napisze dany program. Dla kontrahentów liczy się wyłącznie rezultat, a więc dostarczony przez Wnioskodawcę kod źródłowy, czyli program. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec zleceniodawców. Zleceniodawcy ponoszą z kolei odpowiedzialność wobec osób trzecich, mogą oni jednak dociekać od Wnioskodawcy zadośćuczynienia, np. finansowego, jeżeli napisany przez Niego program będzie wadliwy i narazi danego zleceniodawcę na straty finansowe wskutek wypłaty odszkodowań osobom trzecim. Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, zostaje wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00