Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.2.2022.2.KF
Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej za 2020 r.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 30 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 marca 2022 r. (wpływ 23 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 2021 r. złożyła Pani zeznanie podatkowe PIT-37 za 2020 r., w którym odliczyła Pani kwotę ulgi z tytułu wychowywania dziecka, za 11 miesięcy, natomiast ojciec dziecka w złożonym przez siebie zeznaniu PIT-37 odliczył kwotę ulgi z tytułu wychowywania dziecka za 6 miesięcy.
Sąd wyrokiem z 8 października 2019 r. rozwiązał przez rozwód Pani małżeństwo oraz wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką powierzył matce (Pani) i przy niej ustalił miejsce pobytu dziecka, a władzę rodzicielską ojca sprowadził do współdecydowania o jego istotnych sprawach: dotyczących stanu zdrowia, leczenie, kształcenia, wyboru szkoły, organizacji czasu wolnego i wypoczynku; nie orzekając o kontaktach ojca z dzieckiem”.
Na decyzję o odliczeniu kwoty ulgi za 11 miesięcy wpłynęła okoliczność, iż kontakty ojca z córką były i są nieregularne i sporadyczne, tj. raz w miesiącu lub rzadziej, zazwyczaj jest to doba (1 nocleg) lub kilka godzin w ciągu dnia. Ojciec dziecka nigdy nie sprawował opieki, gdy córka była chora (nawet nie odwiedzał jej), co wiązało się z koniecznością korzystania przez Panią ze zwolnień lekarskich (tzw. opieki), co w konsekwencji prowadziło do obniżenia Pani wynagrodzenia za pracę. To człowiek, który korzysta ze swoich praw, lecz niekoniecznie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right