Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1244.2021.2.AKU
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 6 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 marca 2022 r. (wpływ 1 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od 1 lipca 2021 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług informatycznych. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, który w ramach działalności prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pan m.in. tworzeniem i planowaniem architektury oraz napisaniem/implementacją oprogramowania wraz z stworzeniem wymaganej infrastruktury w chmurze. Wdrożenie/uruchomienie wytworzonego oprogramowania oraz jego nadzór działania wraz z diagnostyką i nanoszeniem poprawek oraz implementacja dodatkowych funkcjonalności na potrzeby klientów oprogramowania, to jest w szczególności:
a)przygotowaniem scenariuszy testowych dla aplikacji oraz wdrażaniem rozwiązań programistycznych,
b)analizą wymagań projektowych,
c)udziałem w tworzeniu architektury systemu,
d)implementacją stworzonych scenariuszy testowych,
e)bieżącą weryfikacją poprawności wykonanej usługi,
f)przygotowaniem dokumentacji dotyczącej programowanych aplikacji.
Wskazane w pkt a) – f) usługi programistyczne świadczone są na podstawie umowy z dnia 28 maja 2021 r. zawartej ze Spółką …, NIP … (zwaną dalej Spółka) z siedzibą w …. W ramach zawartej ze Spółką umowy, przenosi Pan na Spółkę za wynagrodzeniem prawa autorskie majątkowe do wszystkich utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i pokrewnych (dalej: ustawa o prawach autorskich i pokrewnych), które są efektem Pana pracy. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych (dalej: „B+R”) prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Tworzy i rozwija Pan autorskie oprogramowanie stanowiące utwór, podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności, prace rozwojowe, o których mowa we wniosku, są pracami w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ponieważ prowadzona przez Pana działalność obejmuje prace rozwojowe, z uwzględnieniem nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w tym zakresie do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right