Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.93.2022.3.RK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 7 marca 2022 r. (data wpływu 7 marca 2022 r.) oraz pismem z 28 marca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).
W latach 2019-2021 Wnioskodawca rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów i opodatkowywał dochody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zawiera ze zleceniodawcami (tj. podmiotami mającymi siedzibę zarówno na terytorium Polski jak i poza jej granicami) umowy na świadczenie usług, których przedmiotem jest tworzenie i rozwój oprogramowania na potrzeby zleceniodawców oraz klientów zleceniodawców.
W przypadku realizacji zleceń od zagranicznych zleceniodawców Wnioskodawca świadczy usługi zdalnie bądź gdy wymaga tego zlecenie w siedzibie kontrahenta. W związku ze świadczeniem usług nie dochodzi do powstania zakładu Wnioskodawcy poza granicami Polski.
Efektem prac Wnioskodawcy jest tworzenie innowacyjnego oprogramowania tj. interfejsów (oddzielnych programów służących do łączenia systemów i wymiany danych pomiędzy systemami), każdy z tworzonych interfejsów jest unikalny i obsługuje konkretny proces biznesowy. Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie łączy systemy zleceniodawców (korporacji) poprzez umożliwienie przesyłania informacji pomiędzy nimi. Łączone przez Wnioskodawcę systemy są tworzone przez różnych dostawców oprogramowania np. SAP, Microsoft, IBM dlatego integracja tych systemów wymaga stworzenia prze Wnioskodawcę od podstaw odrębnego programu, który pozwala na odczytanie i przesyłanie tych samych danych w określony sposób przez łączone systemy. Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie umożliwia funkcjonowanie np. platform e-commerce, zaawansowanych platform logistycznych itp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right