Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.357.2021.2.AK

Preferencyjne opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 31 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 marca 2022 r. (wpływ 27 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 2015 r., której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Działa on w branży informatycznej i jednym z przedmiotów jego działalności jest tworzenie i rozwój nowoczesnego oprogramowania oraz jego elementów składowych, co przekłada się na wytwarzanie praw własności intelektualnej, które następnie sprzedawane są jego Kontrahentowi w ramach świadczonych na jego rzecz usług na podstawie odpowiedniej umowy współpracy.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie dla (…) od 2020.05 (dalej: „Spółka”).

Kontrahent Wnioskodawcy jest podmiotem polskimi. Usługi Wnioskodawcy były i są świadczone na terenie Polski. W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego oraz jako współtwórca przenosi całość praw pokrewnych (tj. nowe kwalifikowane prawa własności intelektualnej), za co otrzymuje wynagrodzenie. Przeniesienie przez Wnioskodawcę praw własności do przedmiotowych oprogramowań nastąpiło w roku 2021, co skutkuje tym, że Wnioskodawca nie jest właścicielem, współwłaścicielem ani nie korzysta z tych oprogramowań na podstawie umowy licencyjnej – licencji wyłącznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00