Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.4.2022.1.ST

Po rezygnacji ze stosowania zwolnień podatkowych, dokonanej na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy, Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabywanych usług obsługi prawnej, związanych z wierzytelnościami nabytymi w przeszłości od instytucji pożyczkowych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabywanych usług obsługi prawnej, związanych z wierzytelnościami nabytymi w przeszłości od instytucji pożyczkowych, jeśli usługi obsługi prawnej będą nabywane po rezygnacji ze stosowania zwolnień podatkowych, dokonanej na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy. Uzupełnili go Państwo pismami, które wpłynęły 1 marca 2022 r. i 4 marca 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług finansowych oraz świadczenia usług wspomagających usługi finansowe.

Aktualnie Spółka świadczy jedynie usługi zwolnione od podatku VAT i w związku z tym jest zarejestrowana jako podatnik VAT zwolniony.

W przeszłości Spółka świadczyła usługi polegające na dostarczaniu instytucjom pożyczkowym finansowania na podstawie modelu opartego o schemat sekurytyzacji wierzytelności. W ramach tego modelu Spółka finansowała działalność instytucji pożyczkowych poprzez nabywanie od nich wierzytelności. Wierzytelności były przenoszone przez instytucje pożyczkowe na rzecz Spółki na podstawie umowy cesji. Świadczenie tych usług przez Spółkę było zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji Spółka stała się wierzycielem w ramach wierzytelności nabytych od instytucji pożyczkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00