Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.800.2021.2.JKU

Działanie w charakterze podatnika w związku ze sprzedażą nieruchomości oraz zobowiązania do rozliczenia podatku VAT z tytułu zbycia opisywanej nieruchomości.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie działania w charakterze podatnika w związku ze sprzedażą nieruchomości oraz zobowiązania do rozliczenia podatku VAT z tytułu zbycia opisywanej nieruchomości – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 24 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie działania w charakterze podatnika w związku ze sprzedażą nieruchomości oraz zobowiązania do rozliczenia podatku VAT z tytułu zbycia opisywanej nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2022 r. (wpływ 18 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (posiada polską rezydencję podatkową). Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Źródłem Jego utrzymania jest praca zawodowa wykonywana w oparciu o umowę o pracę.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości stanowiącej niezabudowane działki gruntu oznaczone numerem 1 o powierzchni 0,1228 ha oraz numerem 2, o powierzchni 4.2021 ha położonych w (...). Objęta jest ona księgą wieczystą i numerze (...). Wskazana nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę w roku 2015 w drodze umowy darowizny od rodziców, do majątku osobistego. Rodzice z kolei byli właścicielami nieruchomości przez ok. 40 lat.

W dniu 11 stycznia 2019 r. Wnioskodawca zawarł ze spółką z o.o., która się do niego zgłosiła, umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, zgodnie z którą zobowiązał się do zbycia na rzecz spółki działki mającej powstać po podziale działki nr 2 o obszarze około 3,77 ha (zwana dalej „nieruchomością”). Treść umowy przedwstępnej wskazywała, iż:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00