Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.291.2021.2.ASK

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 marca 2022 r. (wpływ 21 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca posiada na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z art. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przeważająca działalność związana jest z zaprojektowaniem i wytworzeniem programu komputerowego. Działalność Wnioskodawcy jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. W ramach działalności Wnioskodawca wymyśla i projektuje oprogramowanie produktu lub usługi, które jest następnie wytwarzane przez zespół programistów.

Wnioskodawca komunikuje się z Klientem, analizując jego potrzeby i stwarza projekt programu komputerowego. Jego zadaniem jest wymyślić i stworzyć projekt programu komputerowego. Efektem jego pracy jest dokument. Zespół programistów na podstawie projektu stworzonego przez Wnioskodawcę implementuje rozwiązanie, poprzez napisanie kodu źródłowego w określonym języku programowania. Cena sprzedaży programu komputerowego, którego koncepcja została zawarta w projekcie stworzonym przez Wnioskodawcę, obejmuje przeniesienie prawa własności intelektualnej na Klienta. W związku z tworzeniem programu komputerowego Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, który to jest uwzględniany w cenie produktu lub usługi. Wnioskodawca tworząc projekt tworzy indywidualne dzieło, spełniające przesłanki utworu, zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00