Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.830.2021.2.JKU

Odzyskanie podatku VAT w ramach realizacji projektu.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku VAT w ramach realizacji projektu „(...)” – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku VAT w ramach realizacji projektu „(...)”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 stycznia 2022 r. (wpływ 4 lutego 2022 r.) oraz pismem z 28 lutego 2021 r. (data wpływu 9 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Diecezja (...) jest beneficjentem projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – pod nazwą ,,(...)’’, nr (...). Wartość projektu wynosi (...) zł, z czego dofinansowanie z EFRR 85% – (...) zł.

Celem głównym projektu osiągnięcie wymiernych i trwałych korzyści społeczno-ekonomicznych na obszarze miasta (...) przez zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego w oparciu o dziedzictwo unikatowego zabytku (...). Beneficjent zakłada, iż dzięki realizacji kompleksowego remontu, po jego zakończeniu możliwy będzie rozwój kultury poprzez organizację doniosłych wydarzeń kulturalnych.

Diecezja, jako kościelna osoba prawna, nie może odzyskać podatku VAT, dlatego w projekcie podatek ten jest kosztem kwalifikowanym. Zdecydowana większość kosztów to koszty robót budowlanych i konserwatorskich, dodatkowo koszty naprawy organów, koszty nadzoru inwestorskiego, zakupu wyposażenia i realizacji działań informacyjno-promocyjnych. Wszystkie te koszty podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, podczas kontroli wydało zalecenie, by beneficjent zwrócił się do organu podatkowego z prośbą o interpretację indywidualną w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu poniesionych wydatków na realizację projektu, biorąc pod uwagę fakt, że w projekcie, w opisie przyszłych imprez kulturalnych, które będą realizowane po zakończeniu projektu, beneficjent wspomniał, iż część imprez może mieć charakter imprez z niewielką odpłatnością dla uczestników. Fakt ten nakazał kontrolującym wydać takie zalecenie. Beneficjent podczas kontroli stał na stanowisku, iż fakt, iż w trakcie realizacji imprez będą one miały charakter imprez częściowo odpłatnych (w formie biletów, czy też cegiełek) w żaden sposób nie wpłynie na możliwość odzyskania podatku VAT poniesionego podczas kosztów remontu (...). Tym niemniej beneficjent, wypełniwszy obowiązek realizacji zalecenia pokontrolnego wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00