Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.24.2022.2.MKA
Uznanie Sprzedającego za podatnika VAT w odniesieniu do transakcji sprzedaży działek, brak zastosowania zwolnienia i prawo Nabywcy do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem działek.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:
‒uznania Sprzedającego za podatnika podatku VAT w odniesieniu do transakcji sprzedaży działek nr 2/2 i 3/1 jest nieprawidłowe,
‒braku zastosowania zwolnienia dla transakcji sprzedaży działek nr 2/2 i 3/1 jest prawidłowe,
‒prawa Nabywcy do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem działek nr 2/2 i 3/1 jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
18 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek, który dotyczy skutków podatkowych związanych ze sprzedażą działek nr 2/2 i 3/1. Uzupełnili go Państwo pismem z 9 lutego 2022 r. (wpływ 9 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
‒A. Sp. z o.o.
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
‒B. G.
Opis stanu faktycznego
Umowa przedwstępna
Pan B. G. (dalej jako: „Sprzedający”, „Sprzedawca”) zawarł z C. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Kupujący”) przedwstępną umowę sprzedaży działek oznaczonych numerami identyfikacyjnymi 8/1 oraz 2/2 położonych w miejscowości (...), gminie (...) (dalej jako: „Umowa przedwstępna”). Jak wynikało z treści Umowy przedwstępnej, sprzedawane działki stanowiły nieruchomość, dla której Sąd Rejonowy (...) prowadził księgę wieczystą nr (...)/8 (dalej jako: „Nieruchomość”).
Sposób korzystania działki o numerach 8/1 oraz 2/2 określono jako działki rolne. Zgodnie z informacjami ujawnionymi w księdze wieczystej, na terenie Nieruchomości nie znajdywały się wówczas żadne budynki.
Na dzień podpisania Umowy przedwstępnej, jedynym właścicielem Nieruchomości był pan B. G. Sprzedawca został właścicielem Nieruchomości po nabyciu spadku po rodzicach oraz na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego (...) z 30 marca 2020 r. sygn. akt (...) o zniesieniu współwłasności nieruchomości, przy czym działka 8/1 zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego została nabyta na podstawie ww. postanowienia. Własność Nieruchomości została objęta, gdy Sprzedawca pozostawał w związku małżeńskim i swojego stanu cywilnego do dnia wysłania niniejszego wniosku nie zmieniał. Nie były zawierane umowy majątkowe małżeńskie, w związku z czym Nieruchomość wchodziła w skład majątku osobistego Sprzedawcy. W dziale III księgi wieczystej zostało ujawnione ograniczone prawo rzeczowe w postaci służebności drogi na rzecz właścicieli nieruchomości KW (...) i (...).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right