Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1131.2021.2.KO
skutki podatkowe wycofania środków trwałych z majątku przedsiębiorstwa i przekazania ich do majątku prywatnego oraz możliwość opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości zryczałtowanym podatkiem dochodowym
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 18 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wycofania środków trwałych z majątku przedsiębiorstwa i przekazania ich do majątku prywatnego oraz możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lutego 2022 r. (data wpływu 2 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną (i) z miejscem zamieszkania w Polsce, (ii) polskim rezydentem podatkowym w podatku PIT, (iii) prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis w CEiDG (przeważająca działalność gospodarcza Wnioskodawczyni to działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe (PKD 69.20.Z), (iv) czynnym podatnikiem dodatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni prowadzi również działalność w formie spółki cywilnej.
Wnioskodawczyni osiągając przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w podatku PIT wybrała opodatkowanie zryczałtowanym 19% podatkiem liniowym. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Oprócz działalności rachunkowo-księgowej, Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wynajmuje m.in. dwie nieruchomości - lokale mieszkalne („Nieruchomości”). Wynajem Nieruchomości nie jest przeważającą działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni. Nieruchomości zostały nabyte 7 lutego 2014 r. przez Wnioskodawczynię oraz jej małżonka, między którymi istnieje małżeńska ustawowa wspólność majątkowa, przez zawarcie dwóch odrębnych notarialnych umów deweloperskich, w których deweloper zobowiązał się wybudować i przenieść na ich rzecz prawo własności dwóch lokali mieszkalnych. W umowach deweloperskich dotyczących Nieruchomości w § 2 ust. 10 wskazano, że: „Wnioskodawczyni oraz jej małżonek oświadczają, że nabycia lokalu dokonają na zasadach wspólności majątkowej ustawowej małżeńskiej oraz, że nabywany lokal przeznaczony będzie na wynajem, a jako stanowiący część małżeńskiego majątku wspólnego może być rozliczany dla celów podatkowych przez jednego z małżonków oraz, że rozliczany będzie przez Wnioskodawczynię”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right