Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1112.2021.1.TR

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe w części dotyczącej uznania za uprawniający do zwolnienia przedmiotowego wydatek na zapłatę prowizji z tytułu przedterminowej spłaty kredytu i prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 4 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dnia 29 grudnia 1989 r. na podstawie przydziału z Spółdzielni Mieszkaniowej rodzice Wnioskodawcy nabyli na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu o powierzchni użytkowej 57,72 m2.

Ponadto, w dniu 1 lutego 1997 r. małżonkowie nabyli na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej prawo użytkowania wieczystego lokalu nieużytkowego (garażu) o pow. 15,9 m2.

Zmarły posiadał od dnia 19 stycznia 1984 r. odrębne prawo własności nieruchomości niezabudowanej o pow. 0,0835 ha, nabyte w drodze działu spadku.

W dniu (…) stycznia 2011 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy. Po zmarłym nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe.

Następnie w dniu (…) września 2019 r. zmarła matka Wnioskodawcy. Postanowieniem z dnia (…) czerwca 2020 r. Sąd Rejonowy stwierdził, że spadek po zmarłym nabyli wprost, w częściach równych po 1/3: Wnioskodawca, siostra Wnioskodawcy oraz żona zmarłego. W punkcie II rzeczonego postanowienia Sąd stwierdził, że spadek po zmarłej nabyli w częściach równych, po 1/2 Wnioskodawca oraz jego siostra.

Wnioskodawca oraz siostra nabyli zatem po 1/2 całości spadku po zmarłych rodzicach. Wnioskodawca oraz siostra dokonali zgłoszenia nabycia spadku w Urzędzie Skarbowym i skorzystali ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00