Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.7.2022.1.MŻA
świadczone usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy, a ich wartości nie należy uwzględniać do limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy jako wartości sprzedaży zwolnionej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan magistrem psychologii, dyplom magistra psychologii uzyskał Pan w ...r. na Uniwersytecie .... Certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uzyskał Pan w roku 2009 r., certyfikat superwizora psychoterapii PTP w roku ... r.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą, m.in. w zakresie działalności psychologicznej, psychoterapeutycznej i superwizyjnej.
W ramach wyżej wymienionej działalności świadczy Pan m.in. usługi w zakresie superwizji indywidualnych i grupowych, które są prowadzone dla certyfikowanych specjalistów świadczących usługi medyczne w obszarze zdrowia psychicznego lub dla szkolących się w psychoterapii osób. Superwizje i konsultacje przeznaczone są dla osób, które zawodowo udzielają pacjentom pomocy lub wsparcia psychoterapeutycznego w różnych środowiskach, np. w poradniach, szpitalach, ośrodkach zdrowia psychicznego jak również w ramach praktyki prywatnej.
W pracy psychoterapeuty nie da się oddzielić leczenia pacjentów od nauki umiejętności zapobiegania wypaleniu emocjonalnemu i dbania o własne zdrowie psychiczne. Specyfika Pana zawodu wymaga stałego i konsekwentnego wglądu nie tylko w stan pacjenta, przebieg procesu terapeutycznego i własne umiejętności praktyczne, ale również we własny stan psychiczny. Ma to ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia psychoterapeutycznego i jest obowiązkiem każdego psychoterapeuty, wpisanym w kodeksy etyczne wszystkich towarzystw psychoterapeutycznych (np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i innych). Poddawanie się procesowi superwizji: omawianie w obecności superwizora trudnych relacji z pacjentami, przedstawienie najbardziej kosztownych emocjonalnie przypadków (np. w sytuacji zagrożenia samobójstwem), służą poprawie zdrowia psychicznego pacjentów jak również profilaktyce wypalenia zawodowego u terapeutów. W relacji z pacjentami u psychoterapeuty mogą się nieświadomie uruchamiać schematy utrudniające nie tylko przebieg procesu psychoterapeutycznego i oddziaływanie na pacjenta, ale również zaburzenia w stanie psychicznym osoby, która pomocy terapeutycznej udziela. Superwizja służy zatem dotarciu do dysfunkcyjnych schematów, radzenia sobie z nimi i tym samym podtrzymywaniu lub powrotowi do pożądanego stanu psychicznego terapeuty. Superwizja, zarówno w formie grupowej jak i indywidualnej, przeprowadzana jest z zachowaniem tajemnicy co do danych wrażliwych pacjenta i wyłącznie za jego zgodą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right