Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.36.2022.2.DJ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 lutego 2022 r. (wpływ 22 lutego 2022 r.) oraz z 21 lutego 2022 r. (wpływ 27 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod kodem (…) Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191 t.j. z późn. zm., dalej zwanej "ustawą o PAIPP") są utworami.
Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem Oprogramowania. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, dalej zwana "ustawą o PIT").
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402).
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność polega na wytwarzaniu i rozwijaniu oprogramowania. Firma Wnioskodawcy działa w sposób twórczy, rozwojowy i systematyczny, na skutek czego powstają nowe funkcjonalności programistyczne oprogramowania. W ramach działalności konieczne jest zdobywanie i wykorzystywanie aktualnie dostępnej wiedzy (zasoby) oraz umiejętności, co wymaga nieustannego zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań. Wiedza zdobywana jest poprzez kursy internetowe, książki o tematyce informatycznej, blogi programistyczne, dokumentacje wykorzystywanych technologii, IT meeting'i, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz warsztaty. Wszystkie wymienione czynniki stanowią o badawczo-rozwojowym charakterze działalności. Ponadto, firma prowadzi wewnętrzne badania naukowe oraz badawczo-naukowe dotyczące (…).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right