Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.851.2021.1.KM
zwolnienie od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, wykonywanych przez Państwa usług
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, wykonywanych przez Państwa usług. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną m.in. z pozostałymi formami udzielania kredytów (PKD 64.92.Z). Wnioskodawca posiada kompetencje do oferowania produktów finansowych klientom detalicznym, w szczególności związane z obszarem zarządzania ryzykiem kredytowym, a także posiada infrastrukturę i środki pozwalające na zarządzanie tymi produktami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł umowę w zakresie udostępnienia Płatnikom (klientom detalicznym posiadającym kredyty konsumenckie udzielone im przez Wnioskodawcę) systemu e-płatności (dalej „Umowa”) z spółką technologiczno-finansową (dalej „BM”), oferującą klientom możliwość realizacji płatności poprzez bramkę płatniczą (dalej „Bramkę BM”). Bramka BM oznacza bramkę płatniczą (inaczej system e-płatności) dedykowaną Wnioskodawcy, będącą częścią jego serwisu internetowego lub osobnym serwisem BM, za pośrednictwem której BM umożliwia klientowi dokonanie płatności.
W ramach Umowy Wnioskodawca, we współpracy z BM umożliwia Płatnikom realizację zleceń płatniczych, z tytułu zapłaty za zobowiązania wynikające z umów kredytu konsumenckiego, zgodnie z harmonogramem spłaty, za pośrednictwem Platformy Elektronicznej, stanowiącej zbiór dedykowanych systemów informatycznych Wnioskodawcy oraz aplikacji mobilnej Wnioskodawcy (dalej „System Wnioskodawcy”). Czynności te stanowią jeden z elementów całościowego procesu monitoringu należności przeprowadzanego przez Wnioskodawcę i dokonywane są poprzez udostępnienie „linków” (rozumianych jako łącze/hiperłącze elektroniczne) dostarczanych Płatnikom odpowiednio drogą mailową lub sms, generowanych przez System Wnioskodawcy i przekierowujących do systemu e-Płatności, który umożliwia szybką realizację zleceń płatniczych z wykorzystaniem użytkowanych przez Płatnika systemów bankowości elektronicznej (tzw. przelew pay-by-link) lub innymi metodami płatności udostępnionymi w ramach Systemu e-Płatności.