Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.807.2021.1.MD
Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze zapisu zwykłego.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 29 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
7 stycznia 2021 r. zmarła B. A.-J. – Pani ciocia, dla której była Pani siostrzenicą. W 2000 r. spisała testament, w którym obciążyła swoich spadkobierców ustawowych (mąż, matka, siostra) obowiązkiem przeniesienia tytułem zapisu na Pani rzecz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, który nabyła ponad 30 lat temu. W 2000 r. nie mogła wybrać innej opcji, niż sporządzenie zapisu zwykłego, ponieważ przepis windykacyjny, który prawo do lokalu przeniósłby bezpośrednio na Panią, wszedł w życie dopiero w 2011 r. Ciocia w zamyśle miała bezpośrednie odziedziczenie przez Panią mieszkania, dlatego zrobiła ile mogła w danym okresie. Nie miała obowiązku śledzić zmian prawa tak, jak i notariusz sporządzający dokument nie musiał informować jej o tym, że po 11 latach wszedł zapis windykacyjny ograniczający udział spadkobierców ustawowych w testamencie. Dodatkowo zaznacza Pani, że spadkobiercy nie robili żadnych problemów, ponieważ ciocia zawsze powtarzała, że mieszkanie jest przepisane na siostrzenicę, dlatego sprawę mogli załatwić u notariusza, a nie sądownie.