Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.84.2022.2.KF
Możliwość odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup samochodu osobowego.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 16 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup samochodu. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 lutego 2022 r. (wpływ 16 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, czynną zawodowo. Pracuje Pani jako (…) w (…). Od 2006 r. posiada Pani orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym na stałe. Pani niepełnosprawność wynika z (…). Choruje Pani na (…). Ma Pani problemy z chodzeniem.
Ze względu na stan zdrowia obecnie wykonuje Pani pracę siedzącą. Problemem jest dla Pani dojazd do pracy. Samochód jest dla Pani bardzo dużym ułatwieniem w codziennym życiu, szczególnie w przemieszczaniu się do pracy i na rehabilitację.
2 kwietnia 2021 r. kupiła Pani samochód osobowy za gotówkę. Samochód kupiła Pani z salonu i posiada fakturę. W chwili zakupu samochód miał 5 lat.
Stosuje Pani ulgę rehabilitacyjną dla osoby niepełnosprawnej posiadającej samochód w wysokości 2.280 zł, ale zakup samochodu a ulga rehabilitacyjna to dwie różne rzeczy.
Na dzień dzisiejszy nie korzysta Pani z żadnego innego sprzętu, który Pani przysługuje wg orzeczenia, ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Takim sprzętem jest dla Pani tylko samochód.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right