Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1001.2021.2.MK1

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym ze względu na brzmienie art. 31 oraz art. 41 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, będzie on zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek PIT, z tytułu przychodów osiąganych przez Uczestników pracowniczego programu oszczędnościowego w Momencie przyznania?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu przychodów osiąganych przez uczestników pracowniczego programu oszczędnościowego . Uzupełnili go Państwo pismem z 23 stycznia 2022 r. (data wpływu 23 stycznia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. Spółka Komandytowa (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprawowania opieki nad osobami starszymi wg kodu PKD 88.10.Z - Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych. Usługi polegają na pomocy w pracach domowych oraz innych czynnościach ułatwiających codzienne funkcjonowanie osób objętych opieką.

Spółką dążąc do jak najpełniejszego zabezpieczenia bezpieczeństwa finansowego osób zatrudnionych planuje w przyszłości wprowadzić dla nich dodatkowy element wynagrodzenia w postaci „dobrowolnego funduszu emerytalnego” noszącego charakter pracowniczego programu oszczędnościowego (dalej: ,,PPO”; ,,Program Premiowy”), który pozwoli im zgromadzić dodatkowe środki na emeryturę.

Zgodnie z założeniami PPO określonymi w dokumencie (dalej: „Regulamin”) - cały PPO będzie koordynować odrębna spółka (dalej: ,,Organizator”), który będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie PPO od strony technicznej, w tym w szczególności od strony zbierania i przechowywania danych niezbędnych do prawidłowego naliczania premii dla osób biorących udział w PPO. Niemniej wszelkie najistotniejsze decyzje dotyczące PPO będzie podejmowała Spółka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00