Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.545.2021.2.JO

prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanych usług od polskich usługodawców

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2021 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanych usług od polskich usługodawców.  Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 stycznia 2022 r. (wpływ 14 stycznia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Firma Wnioskodawczyni znalazła się w niejasnej sytuacji, dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT za usługi świadczone na rzecz jej firmy, przez krajowych (polskich usługodawców). Firma Wnioskodawczyni jest zarejestrowana w Polsce pod numerem NIP: (…). Jest to polska firma bez stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Firma została zgłoszona do VAT. Jest to sklep internetowy z kawą i herbatą, sprzedający towar tylko i wyłącznie na terenie Polski. Wnioskodawczyni osobiście nie mieszka w Polsce od lat. Wnioskodawczyni mieszka i jest zameldowana w Holandii, gdzie prowadzi inną holenderską firmę. Wnioskodawczyni zgodnie z art. 3 pkt 5 (Dz. U. z 2018 r. poz. 648) nie jest osobą zagraniczną, ponieważ posiada polskie obywatelstwo oraz zgodnie z art. 3 pkt 7 (Dz. U. z 2018 r. poz. 648) nie jest przedsiębiorcą zagranicznym, więc zgodnie z tymi przepisami prawa Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia podatku VAT za wykonywane usługi dla jej firmy przez krajowych dostawców.

Natomiast zgodnie z art. 28b pkt 3 (Dz. U. z 2004 nr 54 poz. 535) w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, więc w tym przypadku należy przyjąć adres zamieszkania i zameldowania Wnioskodawczyni, czyli adres holenderski, i wówczas Wnioskodawczyni nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego za usługi wykonywane na rzecz jej firmy przez polskich usługodawców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00