Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.907.2021.2.OS
Prawo do odliczenia.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 23 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczania 100% podatku VAT naliczonego z faktur dotyczących używania pojazdu wynikających z umowy leasingu, zakupu paliwa i innych wydatków związanych z pojazdem. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 stycznia 20212r. (wpływ 2 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu spedycji, logistyki i międzynarodowego transportu towarów. Wnioskodawca zatrudnia pracownika na stanowisku spedytora. W zakładzie pracy Wnioskodawcy zachodzi potrzeba, by pracownik ten był mobilny, gdyż wykonuje zadania wyznaczone przez pracodawcę wymagające przemieszczania się, dojazdu do klienta, dojazdu do kontrahentów i urzędów w celu wykonywania jego obowiązków służbowych. W związku z koniecznością zapewnienia pracownikowi niezależności i mobilności przy wykonywaniu tych zadań, Wnioskodawca chciałby przydzielić pracownikowi samochód służbowy (firmowy, tj. samochód osobowy o którym mowa w art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Samochód ten Wnioskodawca planuje użytkować na podstawie leasingu operacyjnego oraz powierzyć go pracownikowi w celu wykorzystywania go wyłącznie do celów działalności gospodarczej Wnioskodawcy na mocy stosownej umowy powierzenia pojazdu.
Pracownik - użytkownik pojazdu służbowego miałby także używać samochód w celu przemieszczania się między miejscem wykonywania pracy (…), kontrahentami oraz miejscem zamieszkania pracownika, gdyż tam pojazd miałby być garażowany z uwagi na brak możliwości parkowania pojazdu stale zarówno w miejscu siedziby Wnioskodawcy, które to miejsce jest oddalone od miejsca wykonywania pracy przez pracownika o około 90 km, jak i w miejscu wykonywania pracy przez pracownika. Zgodnie z regulaminem parkingu, z którego mógłby korzystać pracownik w miejscu wykonywania pracy w …, jest on otwarty między 05:00 a 18:00 od poniedziałku do piątku. Teren jest otwarty, każdy ma swobodny dostęp do parkingu, a pozostawianie pojazdu na noc jest niezgodne z regulaminem ustalonym przez administrację budynku oraz nie jest bezpieczne - nie chroni pojazdu przed dostępem osób trzecich. Z powyższych przyczyn pracownik musiałby garażować pojazd na noc w swoim miejscu zamieszkania. Z kolei w celu określenia zasad użytkowania tego pojazdu, w zakładzie pracy Wnioskodawcy wprowadzony zostanie Regulamin Użytkowania Samochodów Służbowych, który określać będzie zasady ich użytkowania przez pracowników uprawnionych. Regulamin ten będzie oparty o naczelną zasadę wykluczenia możliwości użycia pojazdów służbowych przez pracowników do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. W regulaminie znajdzie się zapis, że samochody służbowe wykorzystywane będą wyłącznie do celów związanych z prowadzoną przez pracodawcę działalnością gospodarczą. Z regulaminu tego wynikać będzie także, że m. in. nie ma możliwości zapewnienia stałego całodobowego miejsca parkingowego dla samochodów służbowych w pobliżu adresu siedziby Wnioskodawcy. Dlatego użytkownik pojazdu służbowego (pracownik) będzie zobowiązany do stałego parkowania samochodu służbowego w miejscu zamieszkania lub w innym uzgodnionym miejscu, w sposób zapewniający zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą lub uszkodzeniem oraz wykluczeniem dostępu do pojazdu osób trzecich. Regulamin ten będzie także określał, że Wnioskodawca nie udostępnia samochodów służbowych do wykorzystywania przez pracownika na cele prywatne i kategorycznie zakazuje takiego wykorzystania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right