Interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.836.2021.1.MR
Skutki podatkowe zawartej umowy powiernictwa.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zawartej umowy powiernictwa. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca będący osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Powiernik) zawarł w dniu 17 czerwca 2021 r. z innymi osobami fizycznymi (dalej: Powierzający) Umowę powiernictwa, na podstawie której Powiernik zobowiązał się do nabycia w imieniu własnym, lecz na rachunek Powierzającego zabudowanej nieruchomości gruntowej.
W dniu 22 czerwca 2021 r. Powiernik zawarł umowę sprzedaży, na podstawie której nabył nieruchomość będącą przedmiotem Umowy powiernictwa. Kwotę nabycia nieruchomości oraz wszelkie kwoty związane z zawarciem umowy nabycia Nieruchomości zostały faktycznie pokryte przez Powierzającego oraz przekazane Powiernikowi przed zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości.
Zgodnie z Umową powiernictwa Powierzający zobowiązał się do zapłaty Powiernikowi wynagrodzenia za wykonanie przedmiotowej Umowy w wysokości 5.000 zł.
Na podstawie Umowy powiernictwa Powiernik został upoważniony do pobierania czynszów najmu z Nieruchomości, które miał następnie obowiązek przekazać zgodnie z umową Powierzającemu. Zgodnie z powołanymi postanowieniami umownymi, należności otrzymane przez Powiernika z tytułu czynszu najmu od osób trzecich były przekazywane Powierzającemu bezpośrednio na jego konto bankowe.