Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1008.2021.3.MK

Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 4 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełniła go Pani pismami złożonymi 29 grudnia 2021 r. i 14 stycznia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Zakupiła Pani działkę od taty, aktem notarialnym. Wybudowała Pani domek letniskowy, który spełnia warunki mieszkalnego. Domek ma pozwolenie na użytkowanie. W 2021 r. założyła Pani panele fotowoltaiczne. Na tę inwestycję zaciągnęła Pani kredyt na 10 lat. Przedstawiciel handlowy twierdził, że może Pani spokojnie ująć ten wydatek w PIT-37 za 2020 r. w uldze modernizacyjnej i odliczyć 17% od poniesionych kosztów. Również założyła Pani klimatyzację z funkcją grzania, by w domku tylko przepalać drzewem kominkowym, a nie palić cały czas.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że jest podatnikiem i wraz z mężem opłaca podatek od osób fizycznych wg skali podatkowej (Pani jest na emeryturze, a mąż pracuje na umowę o pracę). Właścicielem budynku jest Pani od 2013 r. Domek był przez cały czas wykańczany i w 2021 r. na Pani wniosek, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w …, zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 1333), zaświadczył o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu w sprawie budowy domku letniskowego i wskazał zakończenie budowy z dniem 4 maja 2021 r. Domek spełnia wymogi art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.

Działka, która była zakupiona przez Pani rodziców w 1994 r., miała być zagospodarowana i miał być wybudowany dom jednorodzinny. Pani tata dostał pozwolenie na budowę w 2004 r., decyzja nr …, ale z przyczyn zdrowotnych zaprzestał budowy i poprosił Urząd o wstrzymanie otrzymanej decyzji, która cały czas była i jest ważna, jak się Pani dowiadywała w Urzędzie. W 2013 r. temat powrócił i na Pani prośbę otrzymała Pani decyzję na budowę domu letniskowegonr …, który jednak można zakwalifikować jako dom mieszkalny. Dom wybudowany został zgodnie ze wszystkimi procedurami urzędowymi, zgłoszeniem zakończenia prac budowlanych w organach Nadzoru Budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00