Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.554.2021.1.BM
Czy koszty związane z zapłatą wynagrodzenia z tytułu udzielonego Spółce poręczenia zobowiązań kredytowych stanowić będą koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami w myśl art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. koszty pośrednie), a w konsekwencji wynagrodzenie za lata poprzednie oraz wynagrodzenie bieżące powinno zostać rozpoznane w całości w kosztach uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, tzn. w dacie ich zapłaty
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 października 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Spółka”), podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Spółka produkuje i dystrybuuje żywice syntetyczne, stosowane w różnych gałęziach przemysłu.
Spółka jest podmiotem dominującym w grupie kapitałowej, w której skład wchodzą spółki zależne - X - producent folii i opakowań foliowych, butelek, preform, Y - producent środków barwiących oraz Z - producent materiałów elektroizolacyjnych.
W celu finansowania swojej działalności, Spółka korzysta z kredytów bankowych, linii kredytowej oraz kredytów akwizycyjnych - allokacja do odpowiedniego źródła przychodów nie stanowi przedmiotu niniejszego wniosku, a jedynie moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków ponoszonych z tytułu udzielonego Spółce poręczenia zobowiązań kredytowych.
W dniu 13 sierpnia 2014 r. zawarta została umowa kredytów pomiędzy Spółką jako kredytobiorcą i Poręczycielem oraz tego samego dnia zawarta została umowa poręczenia pomiędzy Poręczycielem a Bankiem, która była następnie zmieniana w dniach (…), (…), (…), (…), (…), (…), oraz(…).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right