Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1178.2021.1.TR
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 6 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan właścicielem domu jednorodzinnego wolnostojącego, zgodnie z rozumieniem ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2020 r. poz. 1933 ze zm.). Adres budynku mieszkalnego: (…). Budynek był wybudowany w latach 1966, w roku 2010-2016 został nadbudowany na podstawie pozwolenia na budowę (…) z dnia (…) czerwca 2010 r. i ocieplony. Nadbudowana część domu została oddana do użytkowania w 2016 r.
W przedmiotowym domu zamieszkuje Pan wraz z żoną i dziećmi. Między Panem a Pana żoną istnieje małżeńska wspólność majątkowa. W roku 2019 wymieniał Pan źródło ogrzewania budynku z kotła węglowego na kocioł gazowy.
Z uwagi na wysokie koszty ogrzewania w roku 2020-2021 zamontował Pan w domu klimatyzację z funkcją grzania. Zamontowana klimatyzacja z funkcją grzania to tzw. pompa ciepła powietrze-powietrze. Klimatyzator typu split składa się z dwóch urządzeń – jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. W jednostce wewnętrznej zlokalizowanej w pomieszczeniu znajduje się parownik i wentylator nawiewny. Jednostka zewnętrzna to skraplacz, sprężarka i wentylator.
Klimatyzator to powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze. Zasada działania klimatyzatora jest analogiczna do zasady działania „pompy ciepła”. Energia cieplna jest pobierana z zewnątrz, czyli z powietrza i po sprężeniu czynnika ciepło oddawane jest do budynku. Jedyną różnicą między klimatyzatorem a pompą ciepła jest sposób oddawania ciepła do pomieszczeń. W przypadku klimatyzatorów ciepło rozprowadzane jest po pomieszczeniu bezpośrednio nadmuchowo – powietrzem bez czynnika pośredniego w postaci wody. W przypadku pompy ciepła energią cieplną podgrzewana jest woda, która oddaje ciepło do pomieszczenia za pomocą ogrzewania podłogowego, grzejników lub klimakonwektorów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right