Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1032.2021.1.MG

Możliwość rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 15 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą A. Niniejszy wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego. W 2021 r. Pana dochody podlegały opodatkowaniu na podstawie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm., dalej: "Ustawa o PIT") z zastosowaniem 19% liniowej stawki podatku. Świadczy Pan głównie usługi w zakresie przykładowo:

    Przekształcania potrzeb biznesowych w potrzeby systemowe;

    Planowania pracy zespołu w metodologii zwinnej;

    Kreowania wizji produktu;

    Zarządzania budżetem produktu;

    Nadzorowania pracy zespołu analityków biznesowych i programistów;

    Zarządzania backlogiem produktów;

    Przeprowadzania testów zmian w produktach;

    Prezentacji efektów prac klientom;

    Analizowania danych o zapotrzebowaniu lokalnych rynków oraz danych o jakości i wydajności procesów ramach realizowanych projektów;

    Koordynowania rozwoju produktów;

    Prowadzenia projektów informatycznych.

Faktycznie wykonywana Pana działalność w żadnym miejscu nie będzie polegała na programowaniu, lecz na projektowaniu oraz nadzorowaniu procesu tworzenia i wdrażania programów. Za pisanie kodów programów odpowiedzialne będą inne osoby, niezależne od Pana. Pana klienci natomiast są zamawiającymi koncepcję oprogramowania lub też jego rozwinięcia, a Pan doradza w zakresie wyboru optymalnych rozwiązań, sam jednak nie uczestniczy w procesie programowania. Od 1 stycznia 2022 r. zadecydował Pan o zmianie formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych tj. art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm., dalej: "Ustawa o ryczałcie"). W tym celu, zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o ryczałcie złoży Pan pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do 20 lutego 2022 r. (z uwagi na fakt, że pierwszy przychód z działalności gospodarczej w 2022 r. zostanie osiągnięty w styczniu 2022 r). Pana przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w 2021 r. nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro. Zgodnie z przewidywaniami, przychody uzyskane z tego źródła przychodów w roku podatkowym 2022 również nie przekroczą wskazanej powyżej kwoty. W związku z tym, nie ma zastosowania wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w art. 6 ust. 4 Ustawy o ryczałcie. Podkreślił Pan również, że głównym przedmiotem Pana działalności jest projektowanie architektury rozwiązań w technologii sieci komputerowych. Wskazał Pan, że świadczone przez niego usługi sklasyfikowane pod kodem 62.01.12.0 PKWiU 2015 r. - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych nie są związane z oprogramowaniem, tj. nie mieszą się w definicji usług związanych z oprogramowaniem rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00