Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.291.2021.2.SP

preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 8 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 grudnia 2021 r. (wpływ 26 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

A. (dalej jako Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest m.in. działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca jest programistą i tworzy oprogramowanie komputerowe, na urządzenia mobilne oraz oprogramowanie sterujące systemami wbudowanymi w językach B., C., D., E., F., G., H.

Wnioskodawca stworzył i dalej rozwija oprogramowanie:

·         Urządzeń i systemów diagnostycznych,

·         Sterowników samochodowych,

·         Programów komputerowych,

·         programów na urządzenia mobilne.

Wnioskodawca w ramach działalności kupuje części elektroniczne z których składa urządzenia diagnostyczne oraz sterowniki samochodowe, wgrywa do urządzenia stworzone przez siebie oprogramowanie i następnie sprzedaje je swoim klientom.

Wnioskodawca nie podpisuje osobnych umów na sprzedaż poszczególnych towarów, natomiast wraz wydaniem towaru udziela klientowi licencji na korzystaniu z oprogramowania. Zgodnie bowiem z art. 65 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w przypadku braku innych postanowień istnieje domniemanie, że dochodzi do udzielenia licencji na korzystanie z oprogramowania. Zgodnie z art. 67 ust 5 ustawy, tylko w przypadku udzielenia tzw. licencji wyłącznej zachodzi obowiązek zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, w pozostałych przypadkach nie ma obowiązku zachowania formy pisemnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00